Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. Luka Kaše
Galeriafot. Luka Kaše

Malta Festival Poznań od lat jest nazywana „najbardziej muzycznym spośród festiwali teatralnych”. W tym roku specjalnym wydarzeniem będzie muzyczny, plenerowy finał 27. edycji festiwalu, koncert słoweńskiego zespołu LAIBACH.

Ci niepokorni mistrzowie industrialnej, monumentalnej retro-awangardy Bloku Wschodniego wracają z muzyką, która wkracza na obszar sztuki wizualnej i performatywnej. Na plenerowy koncert złożą się dwie części: polska premiera – i jednocześnie poznańska adaptacja – najnowszego projektu muzycznego w aranżacji na zespół, orkiestrę i chór z projekcjami multimedialnymi oraz wybór największych przebojów zespołu.

LAIBACH zaczynał od działań w galeriach. Muzycy należą do interdyscyplinarnego kolektywu artystycznego Neue Slowenische Kunst. Artystyczny ferment zasiany został w robotniczo-górniczym słoweńskim mieście Trbovlje. W 1980 roku po śmierci Josipa Broz-Tity Jugosławia, w tym Słowenia, pogrążyła się w traumie, wojna wisiała w powietrzu, skończyły się utopijne sny. W czasie przebudzenia skrywanych nacjonalizmów powstaje LAIBACH, wyciągając na powierzchnię wyparte, narodowe depresje. Artystyczna kreacja zespołu, który gra z konwencjami i chętnie korzysta z przewrotnego patosu i ironii, przenikliwie ilustruje przemiany polityczne regionu krajów byłej Jugosławii, opisuje styk kultury masowej i totalitarnego widma.

Koncerty zespołu LAIBACH słyną z wyrazistej reżyserii w duchu „nazi kunst”. Radykalne występy sceniczne, często powodowały konsternację władz, kiedy to przebrani w hitlerowskie mundury, wystylizowani na narodowych socjalistów, w rytmie marszu, bombardowali publiczność chrześcijańską ikonografią, narodowymi symbolami i posągowymi pozami.

(…) krytyczna gra z bagażem języka totalitarnego, którym obciążony jest ich niewielki środkowoeuropejski kraj. Ta słoweńska historia niewoli i inwazji, podporządkowania obcym siłom i odzyskiwania suwerenności trochę podobna jest do polskiej. I stąd podobnie subwersywna sztuka. – Dorota Jarecka, „Gazeta Wyborcza”

LAIBACH jest pierwszym zagranicznym zespołem, który zagrał w Korei Północnej. W 2014 r., na zamówienie Narodowego Centrum Kultury, ukazała się EPka LAIBACHA nagrana z okazji 70. rocznicy powstania warszawskiego. Zespół był także inspiracją dla niemieckiej grupy Rammstein. W swoim bogatym dorobku muzycznym, LAIBACH wydał m.in. album „Volk” z interpretacjami hymnów narodowych, w 2014 roku album „Spectre”, który jest „manifestem politycznym w poetyckiej formie” i wyznacza nową reinterpretację stylu zespołu.

W Poznaniu LAIBACH pokaże aranżacje na zespół, orkiestrę i chór, które skomponował młody słoweński kompozytor Anže Rozman. Koncertowi towarzyszą specjalnie przygotowane projekcje multimedialne. Szczegóły finałowego koncertu 27. Malta Festival Poznań już wkrótce.