Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

La FabricA w Awinionie / fot. ILKA KRAMER
GaleriaLa FabricA w Awinionie / fot. ILKA KRAMER

W 2016 roku podczas spotkania na festiwalu Malta „Architektura dla kultury” zaprezentowaliśmy koncepcję wybudowania w Poznaniu ośrodka badawczo-artystycznego wzorowanego na La FabricA, centrum stworzonym przez festiwal w Awinionie. Teraz wracamy do rozmów z Urzędem Miasta Poznania, środki na budowę La FabricA w Poznaniu planujemy zdobyć z puli Funduszy Norweskich.

Chcemy, aby La FabricA była miejscem dla współczesnego teatru, tańca, bardzo awangardowego performansu, wydarzeń muzycznych i kinowych, warsztatów i innych działań twórczych wyposażone w najnowsze sprzęty. – opowiada Michał Merczyński. Fundacja Malta ma być gospodarzem fabryki, stałego zespołu artystycznego nie będzie, zakładamy program rezydencji artystycznych i współpracy z lokalnymi twórcami kultury.

La FabricA w Awinionie powstała w 2013 roku jako centrum teatralne i jedna z głównych scen Festiwalu Teatralnego, najważniejszej imprezy teatralnej w Europie. Od 1947 roku przyjeżdżają tam wybitni twórcy z całego świata, także z Polski. „Kabaret warszawski” prezentował tam Krzysztof Warlikowski, „Wycinkę” w 2015 Krystian Lupa. Gmach teatralnej fabryki zaprojektowała polska architekt, pracująca we Francji Maria Godlewska ARCHITECTURE.

W Poznaniu zbudowano nową salę w Akademii Muzycznej, odnowiona została Sala Wielka i Biblioteka Raczyńskich, ale wciąż nie ma sali teatralnej z prawdziwego zdarzenia. Teatr Nowy i Polski, to piękne miejsca, gdzie powstają wspaniałe rzeczy, ale mają swoje lata i ograniczenia. Owszem, coś się dzieje w Strefie Roboczej w dawnej Olimpii, ale to jest adaptacja starszych wnętrz. Prawdziwie nowoczesnego miejsca, w pełni dopasowanego do potrzeb współczesnych działań performatywnych u nas nie ma, od czasu kiedy w 1991 r. w Arkadii zbudowano salę dla Teatru Ósmego Dnia, a w Słodowni miejsce prezentacji tańca, nie powstała żadna przestrzeń teatralna. Brakuje nowej formuły – mówi w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Michał Merczyński.

La FabricA jako centrum kultury miałoby powstać na miejskiej działce na terenie dzisiejszego lodowiska Bogdanka, jest to jedna z siedmiu potencjalnych lokalizacji, które zaproponowało miasto Poznań.

Rozważamy stworzenie przestrzeni dla naszych partnerów, z którymi na co dzień blisko współpracujemy. Coś w rodzaju co-workingu, na wzór przestrzeni dla start-upów, która powstała przy ul. Za Bramką – wyjaśnia prezes Fundacji Malta, Michał Merczyński.

Całość rozmowy Kajetana Kurkiewicza z Michałem Merczyńskim w „Gazecie Wyborczej”.