Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. mat. dystrybutora
Galeriafot. mat. dystrybutora
  • W wyniku nieokreślonej zagłady ludzie tracą spokój i poczucie stabilności. Rodzina Anny gromadzi zapasy i chce szukać schronienia w swym domku letniskowym. Odkrywa jednak, że zamieszkali w nim nieznani ludzie. Nieoczekiwane spotkanie zapoczątkuje długi ciąg nieprzyjemnych wydarzeń. Tytuł filmu nawiązuje do starożytnego germańskiego wiersza, opisującego czas przed końcem świata. „Chciałem znaleźć sytuację, z którą widzowie mogliby się identyfikować. Chciałem, żeby poszukali odpowiedzi na pytanie, co stałoby się, gdyby pewnego dnia z kranów przestała płynąć woda. Nie mogę dołączyć instrukcji ze sposobem interpretacji mojego obrazu. Jeżeli uważacie, że to metafora dzisiejszego świata, mnie to pasuje” – mówił reżyser.

  • Michael Haneke urodził się w 1942 roku w Monachium, ale wychował w Wiedniu, gdzie jego rodzina przeniosła się tuż po wojnie. Studiował psychologię, filozofię i teatrologię. Zajmował się krytyką filmową, pracował w teatrach i w telewizji. Na dużym ekranie zadebiutował w 1989 roku filmem „Siódmy kontynent”. Międzynarodowy sukces osiągnął osiem lat później dzięki „Funny Games”. Pozycję jednego z mistrzów kina europejskiego zapewniły mu takie dzieła, jak „Kod nieznany”, „Pianistka” czy „Ukryte”. Filmy Hanekego prezentowane są na najważniejszych festiwalach, m.in. w Cannes, gdzie zdobywały Złotą Palmę, nagrodę specjalną jury, wyróżnienie za reżyserię czy FIPRESCI. Reżyser był wielokrotnie nominowany do Europejskich Nagród Filmowych.