Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. materiały prasowe
Galeriafot. materiały prasowe
  • Czy lotnisko może stać się pełnym życia parkiem? Jak można wykorzystać domy fińskie? Gdzie można zmieścić bezdomne inicjatywy kulturalne? Iloma potrzebami można wypełnić pustą przestrzeń pomiędzy budynkami?

    Nieużywane, opuszczone, porzucone, zapomniane – budynki i przestrzeni niepełniące żadnej funkcji stanowią spory margines miejskiego krajobrazu. Każde z nich mogłoby choć na chwilę wypełnić się i stanowić wspólne dobro osób uczestniczących w ich życiu.

    Podczas wystawy chcemy zaprezentować dobre praktyki związane z tymczasowym wykorzystaniem pustostanów i nieużytków. Chcemy zapytać, co mogłoby się wydarzyć w ich życiu po życiu, a jako remedium na wieczne nieużycie zaproponować TYMCZASOWE rozwiązania aktywizujące miejskie widma.
    Na inwentarz złożą się prezentacje projektów realizowanych w ramach programu REFILL.

    Nazwa wystawy PUSTO/STANY wynika ze specyfiki zjawiska i podziału wyrazu tytułowego. Są to spojone dwa słowa składające się w całość. Typograficzny zabieg podziału wyrazu zachęca do ponownego przyjrzenia się samej nazwie i dostrzeżeniu w niej potencjału. Podobny zabieg niesie za sobą przekaz całej akcji - dostrzeżenia w pustostanach miejsc, które można odkryć na nowo i dać im drugie życie. Chociażby tymczasowo.

    Projekt REFILL, którego częścią jest miasto Poznań, ma na celu wdrażanie praktyk związanych z tymczasowym wykorzystaniem pustych przestrzeni oraz zbadanie długotrwałych efektów takich działań. Działania badają jaką rolę może odgrywać miasto w zagospodarowaniu pustostanów i przestrzeni na trzech obszarach: działalności społeczno-kulturalnej, małej i średniej przedsiębiorczości oraz dla wykorzystanie rozwiązań “smart cities”, czyli rozwiązań zmierzających do zrównoważonego ekosystemu miasta.

    Wystawa jest organizowana we współpracy z Biurem Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Poznania. Festiwal Malta jest członkiem lokalnej grupy URBACT.

    W ramach cyklu LUKA W MIEŚCIE
    Co jest pustego w pustostanach? Budynki, które nie pełnią żadnej funkcji mają nadzwyczajną właściwość znikania lub zanikania w tkance miejskiej. Mimo, iż niemożliwe wydaje się wymazanie ich z pamięci, stanowią one lukę w naszych codziennych doświadczeniach. Ich przytłaczająca nieobecność skłoniła nas do włączenia miejskich nieużytków w sieć percepcyjnych interwencji. Chcemy naświetlić puste miejsca i zapytać, co mogłoby się wydarzyć w ich „życiu po życiu”? Do dźwiękowego i wizualnego ożywienia nieużytków, opuszczonego szpitala na ul. Szkolnej oraz Domu Książki na ul. Gwarnej, zaprosiliśmy poznański projekt Kakofonikt oraz Wojciecha Urbańskiego (członka projektu RYSY).

  • opracowanie merytoryczne:
    AGNIESZKA OSIPIUK – koordynatorka projektu REFILL w Poznaniu
    NATALIA MADAJCZYK – koordynatorka lokalnej grupy URBACT

    oprawa koncepcyjna i wizualna wystawy:
    SAMANTA –projektantka komunikacji wizualnej, z zamiłowaniem do identyfikacji wizualnych, webdesignu i typografii.
    OLIWIA – aspirujący graphic designer, pasjonatka nowych technologii, miłośniczka zwierząt i podróży.