Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

Agata Zubel i Szymon Komasa w „Czarodziejskiej górze” Pawła Mykietyna, fot. Maciej Zakrzewski
GaleriaAgata Zubel i Szymon Komasa w „Czarodziejskiej górze” Pawła Mykietyna, fot. Maciej Zakrzewski

Agata Zubel, znana maltańskiej publiczności z roli Amerykanki w „Czarodziejskiej górze” Pawła Mykietyna, otrzymała Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii „Osobowość roku”.

Laureatami pozostałych kategorii zostali:
Karol Mossakowski – Debiut Roku
Otwarcie siedziby Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu – Wydarzenie Roku
Jan „Ptaszyn” Wróblewski – Nagroda Honorowa

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Koryfeusz Muzyki Polskiej to nagroda, która powstała w 2011 roku z inicjatywy środowiska muzycznego i przez to środowisko jest przyznawana najwybitniejszym jej przedstawicielom. Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej – gatunkowo i chronologicznie – muzyki polskiej.

Agata Zubel jest kompozytorką i śpiewaczką. W ciągu kilku minionych lat, oprócz wielu prawykonań i nagrań dzieł współczesnych twórców, dała się poznać m.in. jako wykonawczyni III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego (Rotterdam), Folk Songs Luciano Berio (Seattle), Kafka Fragmente György Kurtága (Turyn), Les Illuminations Benjamina Brittena (Berlin Konzerthaus), Chantefleurs et Chantefables Witolda Lutosławskiego (Sinfonia Varsovia) [przeczytaj więcej].

Publiczność festiwalu Malta pamięta Agatę Zubel przede wszystkim ze zjawiskowej roli Amerynkanki w „Czarodziejskiej górze” Mykietyna [zobacz fragmenty]: „Dla Agaty Zubel powstała rola, której właściwie nie ma w powieści, bowiem o Amerykance narrator wspomina tylko mimochodem: gdy główny bohater Hans Castorp przybywa do sanatorium dla gruźlików w Davos, dostaje klucze do pokoju, w którym niedawno zmarła pewna kuracjuszka z Ameryki. W operze nieboszczka jest stale obecna, towarzyszy Castorpowi i trochę się w nim podkochuje.” – pisała Anna S. Dębowska w „Wysokich Obcasach”. Agata Zubel wystąpiła także w roli Księżnej w operze „Luci mie traditrici” Salvatore Sciarrino, która miała swoją prapremierę na Nostalgia Festival Poznań 2009.