Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. Maciej Zakrzewski
Galeriafot. Maciej Zakrzewski

Czarodziejska góra” opera Pawła Mykietyna, z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w reżyserii Andrzeja Chyry i ze scenografią Mirosława Bałki, która powstała z inicjatywy i miała światową premierę na 25. Malta Festival Poznań w programie 59. „Warszawskiej Jesieni”.

17 i 18 września, w Międzynarodowym Centrum Kultury Nowy Teatr będzie można zobaczyć operę Pawła Mykietyna, skomponowaną na specjalne zamówienie Malta Festival Poznań. Libretto powstało w oparciu o powieść Thomasa Manna z 1924 roku, opisującą intelektualne, emocjonalne i duchowe dojrzewanie Hansa Castorpa w sanatorium Berghof w Davos. W interpretacji polskich twórców kluczową postacią staje się Amerykanka, o której Mann wspomina tylko na początku książki, w jednym zdaniu. Dowiadujemy się, że kobieta umiera przed przyjazdem Hansa, a on zajmuje jej pokój. W operze postać Amerykanki funkcjonuje jak filtr, przez który spoglądamy na opowiadaną historię. Jej obecność zaciera granicę między życiem a śmiercią, sprawia, że „Czarodziejska góra” staje się, jak mówi reżyser: „opowieścią o dojrzewaniu do śmierci”.

Opera Mykietyna znalazła się na szczytach kulturalnych rankingów 2015 roku. Więcej.

Szczegółowe informacje o sprzedaży biletów na 59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” zostaną podane po 15 sierpnia.
 

ZOBACZ MAKING OF