Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. Marcin Oliva Soto
Galeriafot. Marcin Oliva Soto

Dziś o godz. 20:23 w TVP Poznań i o godz. 23:25 w TVP Polonia obejrzeć można będzie retransmisję spektaklu „Ksenofonia. Symfonia dla Innego”, który premierę miał 28 czerwca na finał Malta Festival Poznań 2016. Widowisko obyło się w ramach oficjalnych obchodów 60. Rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956. Autorem koncepcji artystycznej i scenariusza wydarzenia jest Jan Komasa. Za choreografię widowiska odpowiada Mikołaj Mikołajczyk, a muzykę stworzyli Bartek Wąsik i Miłosz Pękala z Kwadrofonik. Na scenie wystąpiło 29 tancerzy.

8000 widzów obejrzało spektakl we wtorek na placu Mickiewicza. Jesteśmy ciekawi Waszego odbioru spektaklu. Poniżej zamieszczamy wybrane komentarze. Czekamy na więcej na naszym Facebooku po dzisiejszej retransmisji widowiska w TVP.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wolność ubranych na biało młodych tancerzy przekreślił polityk w garniturze, który wraz z samym pojawieniem się na scenie paraliżował swobodę ruchu i nakłaniał do robotyzacji ruchów. Z głośników padło tylko jedno zdanie. Archiwalne zdanie premiera Cyrankiewicza o tym, że każdemu kto podniesie rękę na władzę ludową – ręka ta zostanie odrąbana. Tancerze, zbroczeni krwią, tak jak uczestnicy zrywu z 1956 roku, swoje ręce podnosili dumnie - pomimo gniewnych gestów polityków. Tak sztuka uratowała pamięć o rocznicy i pamięć o bohaterach z Poznania.
Jacek Cieślak, "Rzeczpospolita", http://www.rp.pl/Kultura/160629138-Wojna-polsko-polska-w-Poznaniu.html

To, co przede wszystkim przykuwało uwagę, to świetna, rytmiczna muzyka Bartka Wąsika i Miłosza Pękali z Kwadrofonika, a także oprawa wizualna, czyli światła. Na linach nad sceną wisiały ogromne, ledowe lampy w kształcie sporych żarówek, które zmieniały kolor. Twórcy modyfikowali ich wysokość, tworząc osobną „choreografię", która świetnie współgrała z działaniami 28 tancerzy z różnych krajów zaproszonych do spektaklu.
Stanisław Godlewski, "Gazeta Wyborcza"

 

Było to niecodzienne połączenie muzyki elektronicznej z dźwiękami kwartetu smyczkowego i fortepianu, a także tańca, obrazu i nowoczesnych technologii.
Paulina Jęczmionka, "Głos Wielkopolski"


Komentarze widzów na Facebooku:

To było NIESAMOWITE! Mocne, odważne, trafiające w sedno. Ogromne brawa za odwagę mówienia do szerokiej publiczności jeżykiem tańca, który przecież nie jest łatwy w odbiorze- a mimo to przekaz był jasny i poruszający do głębi. Ogromne brawa tez dla tancerzy za świetne poradzenie sobie z tak długa i wyczerpująca choreografia - i ani na moment nie było spadku energii i ekspresji! Ogólnie BRAWA BRAWA BRAWA, cieszę się, ze takie wydarzenia maja miejsce w Poznaniu!
Matylda Górska / Facebook

8bitów i LAB wysiada ;)
Tomasz Bartkowiak / Facebook

Genialne widowisko i słuchowisko! Muzyka i taniec na wysokim poziomie...
Iwona Leśniewska / Facebook

Wspaniały, poruszający spektakl. Dziękuję.
Anna Golik-Czarnecka / Facebook

To było rewelacyjne!