Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. K. Schubert
Galeriafot. K. Schubert

Tegoroczna edycja festiwalu Malta była wyjątkowa, bo poświęcona Wam – widzom. Dziękujemy, że byliście z nami tak tłumnie, radośnie, refleksyjnie i uważnie! Policzyliśmy, że łącznie we wszystkich 241 wydarzeniach Malty uczestniczyło ponad 70 000 osób. Znajdź siebie na Malcie w galerii widzów festiwalu! 

„Zakończony właśnie festiwal Malta pokazał, że wychodzenie ze sztuką w przestrzeń miasta wciąż ma sens” – komentowała w „Gazecie Wyborczej” Katarzyna Kornaga. Byliśmy z Wami łącznie w 58 miejscach – w teatrach, na dziedzińcach, ulicach, balkonach, w pustostanach, pod ziemią, nad rzeką i na spacerach.

Maltę zainaugurował pochód poprowadzony od Teatru Polskiego do fontanny na Placu Wolności przez zespół Artonik. Dzięki francuskim artystom doświadczyliśmy euforii, tworząc barwny tłum świętujący otwarcie festiwalu [zobacz relację wideo]. Najważniejszymi przestrzeniami Malta Festival Poznań 2016 były Generator Malta na placu Wolności oraz plac Mickiewicza, gdzie odbył się wielki finał 26. edycji festiwalu.

Jakie emocje po Ksenofonii?

Ponad 8000 widzów obejrzało tam spektakl „Ksenofonia. Symfonia dla Innego” w reżyserii Jana Komasy, choreografii Mikołaja Mikołajczyka, z muzyką Kwadrofonik. Widowisko zostało pokazane w 60. rocznicę Czerwca ’56. Zobacz galerię zdjęć z widowiska!

„Tancerze, zbroczeni krwią, tak jak uczestnicy zrywu z 1956 roku, swoje ręce podnosili dumnie – pomimo gniewnych gestów polityków. Tak sztuka uratowała pamięć o rocznicy i pamięć o bohaterach z Poznania” – komentował spektakl Jacek Cieślak w „Rzeczpospolitej”. „Było to niecodzienne połączenie muzyki elektronicznej z dźwiękami kwartetu smyczkowego i fortepianu, a także tańca, obrazu i nowoczesnych technologii” – pisała w „Głosie Wielkopolskim” Paulina Jęczmionka.

Dziękujemy za Waszą obecność i żywe komentarze: „To było NIESAMOWITE! Mocne, odważne, trafiające w sedno. Ogromne brawa za odwagę mówienia do szerokiej publiczności językiem tańca, który przecież nie jest łatwy w odbiorze a mimo to przekaz był jasny i poruszający do głębi (…) Ogólnie BRAWA BRAWA BRAWA, cieszę się, że takie wydarzenia mają miejsce w Poznaniu!” – Matylda Górska; „To było rewelacyjne! Tyle emocji, taka wspaniała muzyka. Brawo dla twórców!” – Beata Szeszuła; „Przepiękne widowisko! Z emocji nie mogłam zasnąć! Czekam na powtórkę” – Natalia Kłysz-Sokalska; „Cudność w każdym calu, moc w sile przekazu.” – Bartek Dubiak; „Gęsia skórka i dreszcze gwarantowane” – Kasia Remlein.

Czerwiec ‘56 online

Jeżeli nie mogliście być z nami na placu Mickiewicza lub nie zobaczyliście „Ksenofonii” na YouTube, w TVP2, TVP Poznań lub TVP Polonia, udostępniamy pełną rejestrację widowiska na maltańskim kanale YouTube. Rejestracja telewizyjna dostępna jest na poznan.tvp.pl.

Cieszymy się także, że już ponad 420 000 razy przeglądaliście multimedialny reportaż o Poznańskim Czerwcu ’56, który udostępniliśmy razem z Miastem Poznań, Cyfrowym Repozytorium Lokalnym CYRYL i „Gazetą Wyborczą”. Na www.poznan.wyborcza.pl możecie dowiedzieć się więcej o Poznaniu lat 50. XX wieku, o przebiegu Poznańskiego Czerwca, poznać relacje świadków oraz sprawdzić, jak kolejne pokolenia opowiadają o wydarzeniach sprzed 60. lat. Znajdziecie tam m.in. częściowo niepublikowane wcześniej zdjęcia, nagrania radiowe, fragmenty dokumentów telewizyjnych oraz przygotowane specjalnie na potrzeby reportażu nagrania rozmów z uczestnikami Czerwca ’56.

Dziękujemy, że podczas Malty byli z nami sponsorzy: festiwalu – Tempus Group, widowiska – SGB-Bank S.A., Exide Technologies / Centra, Eurocash i ZETO Poznań a także partner logistyczny: Toyota.