Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. M. Zakrzewski
Galeriafot. M. Zakrzewski

W najbliższy piątek, 25 marca, o godz. 22.30, w Filharmonii radiowej Dwójki, w atmosferę świątecznej kontemplacji wprowadzą retransmisje koncertów minionej edycji Nostalgia Festival Poznań. Podczas festiwalu muzyka Arvo Pärta zabrzmiała w wykonaniu wybitnych estońskich interpretatorów i młodych polskich muzyków inspirujących się utworami jednego z najważniejszych współczesnych kompozytorów.

„Nostalgia dała wielu z nas okazję do spotkania z muzyką twórcy wyjątkowego, dzięki której w naszej zdominowanej przez profanum codzienności na kilka chwil zagościło prawdziwe sacrum” – pisał po festiwalu Cyprian Łakomy w „Głosie Wielkopolskim”.

W Wielki Piątek w radiowej Dwójce usłyszymy rejestrację polskiego prawykonania Lamentu Adama – kompozycji zainspirowanej tekstem kanonizowanego w 1987 roku świętego Sylwana. Utwór w Poznaniu wykonywał Chór Kameralny Collegium Musicale w Tallinnie pod batutą Endrika Üksvärava, do którego dołączyła poznańska Orkiestra Kameralna l’Autunno pod batutą Adama Banaszaka.

Usłyszymy także całość rejestracji drugiego wieczoru festiwalu, który wypełniły utwory o charakterze lamentacyjnym. Koncert rozpoczynał Cantus in Memoriam Benjamin Britten, utwór będący osobistym rozrachunkiem Arvo Pärta ze śmiercią największego angielskiego kompozytora XX wieku. Następnie słuchaliśmy kompozycji My Heart's in the Highlands, którą doskonale znają fani filmu Wielkie piękno Paolo Sorrentino. W ostatnim utworze koncertu, a zarazem radiowej retransmisji zabrzmi monumentalne Lamentate. Wtedy też do Orkiestry Kameralnej l'Autunno pod dyrekcją Adama Banaszaka dołączył Bartek Wąsik. Udział młodego polskiego pianisty i aranżera spotkał się ze znakomitym odbiorem. „Pokazał, że rozumie w sposób genialny to, co jest istotą muzyki Arvo Pärta” – pisał Andrzej Chylewski, krytyk muzyczny Radia Merkury.

Cichym bohaterem minionej Nostalgia Festival Poznań była publiczność, o której na blogu Co w duszy gra pisała Dorota Szwarcman: „Kiedy podchodziłam do poznańskiej Fary, bo tam w tym roku odbywają się koncerty festiwalu Nostalgia, cała uliczka była zapchana tłumem złożonym w większości z ludzi młodych. Potem ten tłum wszedł do kościoła i wypełnił wszystkie ławki.” Festiwal znalazł się następnie w podsumowaniu 10 najważniejszych wydarzeń w muzyce poważnej tygodnika „Polityka”.

Zachęcamy do powrotu do muzyki Arvo Pärta i wysłuchanie retransmisji w radiowej Dwójce. Audycję poprowadzi Ewa Szczecińska. Fragmenty nagrań wideo koncertów oraz wrażenia artystów i publiczności dostępne są tutaj.

Już zapraszamy na tegoroczną edycję Nostalgia Festival Poznań 2016, której bohaterem będzie Henryk Mikołaj Górecki. Więcej informacji wkrótce na www.nostalgiafestival.pl.