Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

Kuratorzy Goran Injac i Oliver Frljić / fot. Marcin Oliva Soto
GaleriaKuratorzy Goran Injac i Oliver Frljić / fot. Marcin Oliva Soto

Podczas 27. edycji Malta Festival Poznań, która odbędzie się między 16 a 25 czerwca, Idiom PLATFORMA BAŁKANY zabierze w podróż po skomplikowanym obszarze znaczeń społeczno-kulturowych, w całej swojej złożoności etnicznej i politycznej, daleka będzie od stereotypów krajów byłej Jugosławii. Idiom „Platforma Bałkany”, którego kuratorami są Oliver Frljić – chorwacki reżyser teatralny i Goran Injac – dyrektor artystyczny Słoweńskiego Teatru Młodych ma zdekonstruować historyczne fantazmaty i odczarować Bałkany wyobrażone.

Staraliśmy się wybrać program, który będzie konceptualny, jak najmniej teatralny. Bawimy się stereotypem, działamy w kontrze do oczekiwanego obrazu Bałkanów. W latach 90. powstał mocny dyskurs o Bałkanach jako złym miejscu, w którym się nie chce być, czymś odwrotnym od tzw. pozytywnej politycznej tożsamości Zachodu. (…) Dorastałem w okresie mocnego ruchu nacjonalistycznego, który zniszczył wcześniej mój kraj. Widziałem wszystko, co można zrobić w imię miłości do narodu, wywołało to we mnie wielki sprzeciw wobec tego typu idei. Goran Injac

Tytuł „Platforma Bałkany” może być czytany jako ostrzeżenie przed negatywnymi aspektami bałkanizacji. (…) Nasz program jest bardzo ryzykowny. Ma skłaniać do odkrywania nowych rzeczy, a nie do potwierdzania czegoś, co już wiesz albo wydaje ci się, że wiesz. Twórczość, którą zaprezentujemy podczas tegorocznego festiwalu Malta udowodni, że Bałkany mogą stanowić również inkubator dla rewizji myślenia o społecznej, artystycznej i politycznej rzeczywistości, która nas otacza. Oliver Frljić

Kuratorzy pokażą maltańskiej publiczności współczesną sztukę tworzoną przez artystów pochodzących z krajów byłej Jugosławii. W programie zobaczymy m.in. spektakl Olivera Frljića „Turbofolk”, inspirowany mariażem ludowych melodii z techno i dance, w latach wojny zagrzewał do bitwy żołnierzy, a treści podsycały nacjonalizm, spektakl „The Republic of Slovenia” wracający do czasów wojny na Bałkanach i działań politycznej mafii zamieszanej w nielegalny handel bronią czy performatywną prezentację prac kolektywu Janeza Janša.

Program teatralno-performatywny w duchu bałkańskim uzupełni przegląd awangardy jugosłowiańskiego kina – „czarnej fali” z lat 60. i 70., po raz pierwszy w Polsce zobaczymy prezentację filmów serbskiego reżysera Želimira Žilnika.

Po raz piąty na placu Wolności stanie najważniejsze miejsce festiwalu a w nim rozbudowany program Generatora Malta, plenerowe spektakle i koncerty, wieczorne silent disco, warsztaty i spotkania.

Zapraszamy do śledzenia programowych aktualności www.malta-festival.pl oraz działań w mediach społecznościowych fb.com/maltafestivalpoznan.