Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. Maciej Zakrzewski
Galeriafot. Maciej Zakrzewski

W piątek ruszyło otwarte miasteczko sztuki – Generator Malta na placu Wolności. Spektakle, koncerty, warsztaty, spotkania i szalone zabawy dzieci i rodziców – obejrzyj, jak żył plac Wolności w sobotę i niedzielę. Aż do 28 czerwca, codziennie, Generator Malta będzie proponować zabawę i refleksję zarówno dużym i małym. Zapraszamy wszystkich, w każdym wieku.

Zaczęliśmy od wyostrzenia wzroku na okolice placu Wolności. W ramach „Projektu Miopia” artyści zajęli balkony, okna i elewacje budynków wokół placu. Sytuacja jest wyjątkowa, gdyż obiekty, działania performatywne i projekcje, można dojrzeć, tylko spoglądając wysoko ponad bruk, skupiając wzrok lub przykładając do oka lornetkę lub lunetę [zobacz zdjęcia z wystawy].

Szlakiem m.in. utopijnych projektów architektonicznych, mikroorganizmów i życia nocnego prowadzą nas codziennie szczególni przewodnicy – pasjonaci m.in. mikrobiologii, botaniki, socjologii i architektury. Dzisiaj Agnieszka Chlebowska i Agnieszka Niewiadomska pokażą nam nieznane zakamarki i opowiedzą o historii głównej arterii Poznania, ul. Św. Marcin. Na miasto będzie też można spojrzeć z lotu ptaka. Dziś startuje druga edycja „Korony Poznania”, podczas której zdobywane są miejskich szczyty m.in. Okrąglaka, Międzynarodowych Targów Poznańskich czy Nobel Tower, a także podziwiane są widoki z prywatnych mieszkań poznaniaków.

Popołudniami zapraszamy na spotkania z cyklu Widz, aktor, świadek. Dziś Marta Mazuś, Myroslava Keryk, Nidal Kalboneh i Agata Kochaniewicz odpowiedzą, jak czują się w Polsce migranci, z jakimi problemami się stykają, jak postrzegają nas i jak my postrzegamy ich. Rozmowa jest częścią projektu „Pola widzenia”. Poznańscy filmowcy i migranci m.in. z Arabii Saudyjskiej, Indii i Ukrainy tworzyli pod okiem wybitnego dokumentalisty, Bogdana Dziworskiego etiudy filmowe o życiu w Polsce z perspektywy obcokrajowca. Na ich pokaz zapraszamy o 20:00.