Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. M. Zakrzewski
Galeriafot. M. Zakrzewski

Ksenofonia. Symfonia dla Innego” to multimedialny spektakl przygotowany na 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956. Autorem koncepcji artystycznej i scenariusza wydarzenia jest Jan Komasa. Za choreografię widowiska odpowiada Mikołaj Mikołajczyk, a muzykę stworzyli Bartek Wąsik i Miłosz Pękala z Kwadrofonik. [POZNAJ TWÓRCÓW WIDOWISKA]

Premiera spektaklu już dziś o godz. 22.00 na placu Adama Mickiewicza w Poznaniu na finał 26. Malta Festival Poznań. Spektakl odbywa się w ramach oficjalnych obchodów 60. rocznicy Czerwca 1956 [zobacz program uroczystości głównej z okazji 60. rocznicy Czerwca '56 na pl. A. Mickiewicza].

Wstęp na „Ksenofonię” jest wolny. Zachęcamy do zapoznania się z praktycznymi informacjami o dzisiejszym spektaklu na placu Mickiewicza.

Co zobaczymy na scenie?

W pierwszej części widowiska zobaczymy materiały archiwalne (wiele z nich nie było pokazywanych wcześniej) pochodzące z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej, Biblioteki Raczyńskich, TVP Poznań oraz Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych. Filmowi będzie towarzyszyć muzyka: utwór „Evil Nigger” Juliusa Eastmana wykonają na czterech fortepianach Emilia Sitarz, Bartek Wąsik, Joanna Duda i Mischa Kozłowski.

W drugiej, tanecznej części, na scenie wystąpi 28 tancerzy pochodzących m.in. z Ukrainy, Rosji, Włoch, Hiszpanii i Polski. Jako soliści zatańczą: Viktoria Nowak, zwyciężczyni konkursu Eurowizja dla Młodych Tancerzy 2015 oraz Jose Alves, brazylijski tancerz pracujący na co dzień w Londynie.

Czy „Ksenofonię” mogą obejrzeć osoby spoza Poznania?

Jeżeli nie możesz przyjechać na spektakl do Poznania skorzystaj z internetu i telewizji. Transmisja w Programie 2 Telewizji Polskiej rozpocznie się o godz. 22.20.

„Ksenofonię” będzie można oglądać na żywo na kanale YouTube Malta Festival Poznań z możliwością wyboru kamery. Rejestracja będzie również dostępna w streamingu na fanpage’u Malta Festival Poznań na Facebooku.

Czy w związku z obchodami 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 planowane są zmiany w komunikacji miejskiej i organizacji ruchu?

Tak, informacje o zmianach w organizacji ruchu wraz z mapami można znaleźć na poznan.pl. Komunikat o możliwych zmianach w komunikacji miejskiej znajduje się na stronie mpk.poznan.pl.

Zachęcamy, żeby na widowisko „Ksenofonia. Symfonia dla Innego” dojechać komunikacją miejską. Dotarcie na miejsce umożliwiają tramwaje linii nr 4, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 27, 28 dojeżdżające do przystanków w ścisłym centrum oraz autobusy linii nr 51, 63, 68, 69, 71, 905 - kursujące do około godz. 23.00.

Powrót (w zależności od godziny powrotu) będzie możliwy albo tramwajami i autobusami wymienionych linii, albo tramwajami linii nocnej 201 lub autobusami linii nocnych nr 231, 232, 233, 234, 235, 236, 238, 239, 240, 242, 243, 246, 248, 250, 251 i 252. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie www.ztm.poznan.pl.

Gdzie dowiem się więcej o „Ksenofonii’ i Czerwcu ’56?

Przeczytaj wywiady z Janem Komasą i Mikołajem Mikołajczykiem w „Newsweeku” i „Gazecie Wyborczej”, obejrzyj rozmowę z twórcami na fanpage'u Aktivista. Następnie zobacz teaser spektaklu i zdjęcia z prób, śledź wydarzenia na naszym fanpage’u i wydarzeniu na Facebooku oraz posłuchaj niedzielnej audycji „Magazyn Bardzo Kulturalny” radiowej „Trójki”, gdzie twórcy wydarzenia opowiedzieli o pracy nad „Ksenofonią”.

We współpracy z Miastem Poznań, Cyfrowym Repozytorium Lokalnym CYRYL i „Gazetą Wyborczą” przygotowujemy też multimedialną pigułkę informacji o Czerwcu '56, która swoją premierę będzie miała podczas widowiska. Udostępnimy materiały m.in. z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej, Biblioteki Raczyńskich, TVP Poznań, Radia Merkury, a także przekazane przez świadków protestów.

Bieżące informacje znajdziesz na www.facebook.com/maltafestivalpoznan.