Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. M. Zakrzewski
Galeriafot. M. Zakrzewski

Rozgrywany bez słów „Wasteland” i cykl rozmów „Building Conversations”, które pokaże pani na poznańskim festiwalu, z pozoru dzieli wszystko. – pyta Aneta Kyzioł kuratorkę Idiomu Paradoks widza w wywiadzie, który ukazał się dziś w tygodniku „Polityka”.

Lotte van den Berg: – Łączy je pustka, to, że są ramami, które widz wypełnia własnym doświadczeniem. W „Wasteland” publiczność z odległości 35 metrów patrzy na pustą przestrzeń gdzieś na obrzeżach miasta. Przelatujący ptak, przejeżdżający pociąg czy wiatr w drzewach mogą znaczyć bardzo wiele, bo przykładasz do nich wagę. Tak samo jest z rozmową. „Wasteland” jest o strachu przed bezsensownym życiem, o spychanym głęboko, ale co jakiś czas wypływającym na wierzch poczuciu, że nasze życie nie ma znaczenia. Ten strach jest silniejszy niż słowa, które możemy znaleźć, by go opisać, łatwiej go przekazać w obrazach, w działaniu.

Projekt „Building Conversations” powstał zaś po tym, jak zadaliśmy sobie pytanie, co to właściwie znaczy współpracować (…). Na jednym z festiwali zapytaliśmy więc widzów, czego od nas oczekują. Okazało się, że nie kolejnego spektaklu, kolejnych dzieł czy konstrukcji scenograficznych, bo czują przesyt – jest za dużo rzeczy, za dużo obrazów. To, czego im brakowało, to okazja do podzielenia się myślami, do rozmowy.

W programie rozpoczynającego się w piątek Malta Festival Poznań 2016 po raz pierwszy w Polsce pokażemy dwa projekty Lotte van den Berg – kuratorki Idiomu Paradoks widza: „Wasteland” oraz cykl „Building Conversation” w trzech odsłonach: „Rozmowa bez słów”, „Agonistyczna rozmowa” i „Parlament rzeczy”. Pierwsze rozmowy odbędą się już w najbliższą sobotę. Podczas festiwalu pokażemy także audiowizualną dokumentację jej twórczości. W piątek o godz. 12.00 zapraszamy na plac Wolności, gdzie Lotte van den Berg będzie można spotkać osobiście.

Do jutra można przesyłać zgłoszenia na The Spectators Group – warsztaty dla widzów Malta Festival Poznań, polegające na wspólnym oglądaniu spektakli, dyskusjach i spacerach miejskich. Spotkania poprowadzi sama kuratorka, a także Wojtek Ziemilski – reżyser teatralny i Sodja Lotker – dramaturżka i kuratorka Praskiego Quadriennale.