Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

materiały organizatora / Europejskie Stowarzyszenie Festiwali
Galeriamateriały organizatora / Europejskie Stowarzyszenie Festiwali

Tom Creed, członek międzynarodowego jury Nagrody EFFE przedstawia raport z obrad nad przyznaniem nagrody dla wydarzeń wyznaczających festiwalowe trendy. 27 września 2015 roku Malta Festival Poznań jako jedyny z Polski i jeden z dwunastu w Europie otrzymał Nagrodę EFFE. W raporcie zdradza szczegóły posiedzeń, na których padały pytania o jakość, rolę i misję europejskich festiwali, jury szczegółowo omówiło wszystkie inicjatywy i skupiło się na tych spełniających kryteria programu jak: oddanie sztuce, zaangażowanie społeczne oraz ukierunkowanie międzynarodowe i globalne.

Jury uznało Malta Festival Poznań za najbardziej innowacyjny festiwal w Polsce: na początku prezentujący teatr, a od pięciu lat zapraszający czołowych artystów do kuratorowania programów wokół wybranych tematów i idei. – mówił Vincent Baudriller, przewodniczący międzynarodowego jury, dyrektor Theatre Vidy w Lozannie i były dyrektor Festival d'Avignon, wręczając w Paryżu nagrodę Michałowi Merczyńskiemu, dyrektorowi Malta Festival Poznań.

Całość raportu w języku angielskim na stronie Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali.

EFFE Awards 2015-2016 są pierwszymi nagrodami przyznawanymi pod auspicjami Komisji Europejskiej. Do ośmioosobowego jury Europejskie Stowarzyszenie Festiwali zaprosiło także takie osobistości jak: Hortense Archambault – dyrektor MC93 Maison de la culture de la Seine-Saint-Denis w Bobigny i byłą dyrektor Festival d'Avignon, Piotra Gruszczyńskiego – krytyka i dramaturga Nowego Teatru w Warszawie czy Marka Russella – założyciela i dyrektora Public Theater's Under the Radar Festival w Nowym Jorku.