Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. M. Zakrzewski
Galeriafot. M. Zakrzewski

„Ksenofonia. Symfonia dla Innego”, spektakl przygotowywany na 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca '56, będzie można obejrzeć na YouTube oraz w TVP2. Nowe technologie mają dopełnić stronę wizualną, taneczną i muzyczną przedstawienia. Premiera multimedialnego widowiska w reżyserii Jana Komasy, choreografii Mikołaja Mikołajczyka i z muzyką Kwadrofonik odbędzie się 28 czerwca o godz. 22.00 na pl. Mickiewicza na finał Malta Festival Poznań 2016.

W pierwszej części widowiska zobaczymy częściowo niepokazywane wcześniej materiały archiwalne pochodzące z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej, Biblioteki Raczyńskich, TVP Poznań oraz Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych. Filmowi będzie towarzyszyć muzyka: utwór „Evil Nigger” Juliusa Eastmana wykonają na czterech fortepianach Emilia Sitarz, Bartek Wąsik, Joanna Duda i Mischa Kozłowski.

Inspirując się Piną Bausch, wpadłem na pomysł stworzenia symfonii muzyki, ruchu i rytmu, w którym tancerze odtańczą przed nami terror i dążenie do wolności, każdy na swój sposób, poprzez break dance i taniec klasyczny. (…) Zatańczą zsynchronizowany taniec nawiązujący do komunistycznych imprez, gdzie wiele tysięcy osób wykonuje ten sam gest, ten sam długo ćwiczony ukłon. Chcemy pokazać, jak ktoś z tych tancerzy wyłamuje się z tego stylu i zostaje poddany opresji – przedstawiał pomysł na drugą część widowiska Jan Komasa, w wypowiedzi udzielonej Annie S. Dębowskiej do „Gazety Wyborczej”.

Na scenie wystąpi 28 tancerzy z takich krajów jak Ukraina, Rosja, Włochy, Hiszpania i Polska. Jako soliści zatańczą: Viktoria Nowak, zwyciężczyni konkursu Eurowizja dla Młodych Tancerzy 2015 oraz Jose Alves, brazylijski tancerz występujący na co dzień w Londynie.

Podczas spektaklu po raz pierwszy w Polsce wykorzystamy system Kinetic Lights dostarczony przez WHITEvoid. Ten innowacyjny system świateł pozwala uzyskać dotychczas niespotykany efekt trójwymiarowej animacji przestrzennej.

Sterowane zdalnie kamery będą podglądać widowisko z wielu perspektyw, a zarejestrowane przez nie obrazy będą pojawiać się na kilku ustawionych na pl. Mickiewicza telebimach. Widzowie będą też mogli podglądać widowisko na żywo z wybranej przez siebie perspektywy (wybierając jeden z dostępnych obrazów) na własnych urządzeniach mobilnych na YouTube.

Technologia stworzy również możliwość współuczestnictwa w wydarzeniu osobom spoza Poznania. Tysiące widzów będą mogły je oglądać na żywo na YouTube, z możliwością wyboru kamery. Rejestracja będzie również dostępna w streamingu na fanpagu Malta Festival Poznań na Facebooku.

Transmisja w Programie 2 Telewizji Polskiej rozpocznie się 28 czerwca o godz. 22:20.

We współpracy z Miastem Poznań, Cyfrowym Repozytorium Lokalnym CYRYL i „Gazetą Wyborczą” przygotowujemy też multimedialną pigułkę informacji o Czerwcu '56, która swoją premierę będzie miała podczas widowiska. Udostępnimy materiały m.in. z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej, Biblioteki Raczyńskich, TVP Poznań, Radia Merkury a także przekazane przez świadków protestów.

Zobacz [galerię zdjęć] z tanecznych prób do przedstawienia.