Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. Maciej Zakrzewski
Galeriafot. Maciej Zakrzewski

„The Color of Time” to spektakl uliczny z udziałem muzyków, tancerzy i aktorów, odwołujący się do tradycji hinduistycznego święta Holi. W dniu pierwszej pełni księżyca w miesiącu Phalgun Purnima (kalendarzowy odpowiednik przełomu lutego i marca) hindusi, na znak radości po zabiciu przez Wisznu demona Hiranyaka, obrzucają się kolorowymi proszkami i oblewają wodą. Dlatego święto nazywane jest również Festiwalem Kolorów. Tęczowe kolory są symbolem wybaczenia i nowego początku, oznaczają różnorodność i pojednanie. W święcie mogą brać udział wszyscy, bez względu na wiarę i pochodzenie, nie liczą się kasty, religie, kultury ani języki. Chodzi o wspólną zabawę i świętowanie.

Holi obchodzone jest przede wszystkim w Indiach, Nepalu i innych regionach świata, gdzie występują hinduskie mniejszości lub osoby pochodzenia indyjskiego. Od kilku lat festiwal jako święto miłości i kolorów wiosny staje się popularny także w różnych częściach Europy i Ameryki Północnej. W interpretacji zespołu Artonik to transowy, roztańczony happening, wciągający w akcję zwykłych ludzi. Setki osób w różnym wieku – dzieci, rodzice, studenci, emeryci – biorą udział w taneczno-teatralnej paradzie, która przechodzi przez kolejne „stacje”, by dotrzeć do finalnego miejsca, gdzie następuje eksplozja dźwięków, kolorów i radości. Na głowy uczestników posypią się kilogramy kolorowego proszku.

Pochód otworzył 26. edycję Malta Festival Poznań 2016.