Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. Maciej Zakrzewski
Galeriafot. Maciej Zakrzewski

Na zakończenie 26. edycji Malta Festival Poznań spotkaliśmy się na placu Mickiewicza, aby współnie obejrzeć widowisko multimedialne Ksenofonia. Symfonia dla Innego. Wstrząsnął nami obraz, dźwięk, taniec podczas tej czerwcowej nocy, nocy kończącej obchody 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956. Jan Komasa, Mikołaj Mikołajczyk, Kwadrofonik, Royal String Quartet, tancerze z różnych części świata zbudowali przed nami obraz, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

Retransmisja widowiska 30 czerwca o godz. 20:23 w TVP 3 Poznań oraz o godz. 23:25 w TVP Polonia.
 

To, co przede wszystkim przykuwało uwagę, to świetna, rytmiczna muzyka Bartka Wąsika i Miłosza Pękali z Kwadrofonika, a także oprawa wizualna, czyli światła. Na linach nad sceną wisiały ogromne, ledowe lampy w kształcie sporych żarówek, które zmieniały kolor. Twórcy modyfikowali ich wysokość, tworząc osobną „choreografię", która świetnie współgrała z działaniami 28 tancerzy z różnych krajów zaproszonych do spektaklu.
Stanisław Godlewski, "Gazeta Wyborcza"

Wolność ubranych na biało młodych tancerzy przekreślił polityk w garniturze, który wraz z samym pojawieniem się na scenie paraliżował swobodę ruchu i nakłaniał do robotyzacji ruchów. Z głośników padło tylko jedno zdanie. Archiwalne zdanie premiera Cyrankiewicza o tym, że każdemu kto podniesie rękę na władzę ludową – ręka ta zostanie odrąbana. Tancerze, zbroczeni krwią, tak jak uczestnicy zrywu z 1956 roku, swoje ręce podnosili dumnie - pomimo gniewnych gestów polityków. Tak sztuka uratowała pamięć o rocznicy
i pamięć o bohaterach z Poznania.

Jacek Cieślak, "Rzeczpospolita"

Wasze komentarze na Facebooku:

To było NIESAMOWITE! Mocne, odważne, trafiające w sedno. Ogromne brawa za odwagę mówienia do szerokiej publiczności jeżykiem tańca, który przecież nie jest łatwy w odbiorze- a mimo to przekaz był jasny i poruszający do głębi. Ogromne brawa tez dla tancerzy za świetne poradzenie sobie z tak długa i wyczerpująca choreografia - i ani na moment nie było spadku energii i ekspresji! Ogólnie BRAWA BRAWA BRAWA, cieszę się, ze takie wydarzenia maja miejsce w Poznaniu!
Matylda Górska / Facebook

8bitów i LAB wysiada ;)
Tomasz Bartkowiak / Facebook

Genialne widowisko i słuchowisko! Muzyka i taniec na wysokim poziomie...
Iwona Leśniewska / Facebook

Wspaniały, poruszający spektakl. Dziękuję.
Anna Golik-Czarnecka / Facebook