Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

Galeria

241 wydarzeń, 780 twórców, 21 krajów, 58 lokalizacji. Za miesiąc rozpoczyna się Malta Festival Poznań 2016, który potrwa od 17 do 28 czerwca. Ruszyła sprzedaż wejściówek i karnetów!

Oddajemy do Waszej dyspozycji przestrzeń teatralną, w której można doświadczać zarówno wyczerpującego chaosu współczesnego świata, jak i znalezienia w niej schronienia – zapowiada swój program Lotte van den Berg, kuratorka tegorocznego Idiomu Paradoks widza. W ramach międzynarodowej sekcji zobaczymy performatywną instalację Driesa Verhoevena, szalone party japońskiej grupy Miss Revolutionary Idol Berserker, spektakl site-specific Anta Hamptona czy projekt w przestrzeni miejskiej przygotowany przez Juliana Hetzela. Festiwal będzie okazją do zapoznania się po raz pierwszy w Polsce z twórczością Lotte van den Berg, która na nadwarciańskich łąkach pokaże słynny spektakl „Wasteland” oraz swój najnowszy projekt „Building Conversation”.

Idiom to również filmy, m.in. Gusa van Santa, Michaela Hanekego, Wernera Herzoga, oraz Forum z udziałem m.in. Wojciecha Jagielskiego, Marcina Kąckiego czy Piotra Siemiona.

Parada kolorów z Artonik i Pippo Delbono na Malcie

Malta Festival Poznań 2016 otworzy francuska grupa Artonik pochodem „The Color of Time” – roztańczonym happeningiem inspirowanym hinduskim świętem Holi. Do parady, która wystartuje na ul. 27 grudnia, będzie mógł dołączyć każdy. Setki osób w różnym wieku przejdą przez kolejne „stacje”, by dotrzeć do finalnego miejsca, gdzie nastąpi eksplozja dźwięków i kolorów.

W teatralnym programie Malty zobaczymy również polską premierę „Orchidee” w reżyserii Pippo Delbono, laureata nagrody Nowe Rzeczywistości Teatralne, projekty taneczne programu Stary Browar Nowy Taniec, spektakle tworzone przez gimnazjalistów i licealistów w ramach Młodej Malty oraz przegląd najciekawszych wydarzeń z repertuaru m.in. Teatru Nowego i Teatru Polskiego w Poznaniu, Republiki Sztuki Tłusta Langusta, Sceny Roboczej, Teatru Ósmego Dnia, CK Zamek, Baraku Kultury i Polskiego Teatru Tańca.

Malta w mieście

Na placu Wolności, w centralnym miejscu Poznania po raz czwarty powstanie zielone miasto sztuki, w którym skupi się większość festiwalowych działań plenerowych. Tu właśnie odbywać się będą maltańskie koncerty, akcje artystyczne, spektakle teatralne, dyskusje, zajęcia na świeżym powietrzu oraz Silent Disco. Istotą proponowanych w ramach Generatora Malta wydarzeń jest nawiązanie dialogu z widzami, zachęcenie ich do aktywnego udziału w życiu publicznym i artystycznym. Chcemy stworzyć przestrzeń przyjazną zarówno dla wszystkich użytkowników miasta i gości festiwalu, bez względu na wiek czy status społeczny. Plac Wolności będzie żył przez kilkanaście godzin na dobę.

Generator Malta inicjuje także spotkania i wydarzenia w ogrodach społecznościowych na Łazarzu i Wildzie. Zachęcimy do uruchomienia wszystkich zmysłów by lepiej poznać miasto poprzez wspólne spacery, wystawy na balkonach mieszkaniach czy koncerty w pustostanach.

„Ksenofonia. Symfonia dla Innego” Jana Komasy na finał Malty

Chciałem zaproponować coś, co nie będzie martyrologicznym widowiskiem. Wydarzenie od A do Z artystyczne i zrozumiałe pod każdą szerokością geograficzną, bo będzie wyrażone za pomocą tańca, a nie słów – mówi Jan Komasa, który reżyseruje multimedialne widowisko „Ksenofonia. Symfonia dla Innego” na finał obchodów 60. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 a zarazem festiwalu Malta. Reżyser zaprosił do współpracy Mikołaja Mikołajczyka – choreografa, który przez wiele lat związany był jako solista z poznańskim Polskim Teatrem Tańca oraz Teatrem Wielkim w Poznaniu. Muzykę stworzą Bartek Wąsik i Miłosz Pękala z Kwadrofonik we współpracy z Royal String Quartet.

Przyjdź na Maltę

Dostępne są już karnety na Malta Festival Poznań 2016 w cenie 60 zł, w ramach których można zobaczyć 5 wydarzeń oraz zarezerwować bezpłatne wejściówki. Trwa także sprzedaż wejściówek w cenie 15 zł na pojedyncze wydarzenia. Bezpłatne wejściówki wydawane będą w CIM, ul. Ratajczaka 44, w dwóch pulach: 1 i 13 czerwca. Wstęp wolny obowiązuje na multimedialne widowisko „Ksenofonia. Symfonia dla Innego”, plenerowe otwarcie festiwalu „The Color of Time”, Generator Malta, a także wiele innych wydarzeń Malta Festival Poznań 2016.

Szczegółowy program festiwalu oraz informacje o zasadach wstępu na wydarzenia Malta Festival Poznań dostępne są na www.malta-festival.pl w zakładce BILETY.

Zobacz zdjęcia z konferencji prasowych w Warszawie i Poznaniu, podczas których ogłoszony został program Malta Festival Poznań 2016.

* Cytat w tytule pochodzi z tekstu kuratorskiego Idiomu autorstwa Lotte van den Berg.


Powrót do informacji prasowych