Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. Elżbieta Niewiadomska
Galeriafot. Elżbieta Niewiadomska
  • 510 szklanych oczu. Tyle martwych spojrzeń zawieszonych jest w Poznaniu. Kamery niezauważenie rejestrują miliony godzin miasta, jego niewidzialni świadkowie. 27 czerwca na 24 godziny staną się widzialne i żywe. Kamera złożona z 8 obserwatorów będzie krążyć po Poznaniu rejestrując naturę i dynamikę tkanki miejskiej. System żywej kamery pozwoli na śledzenie z odległości zdarzeń oraz bezpośredni ich zapis na papierze. 8 par oczu obejmie nadzór nad życiem miasta.

    Działanie jest odpowiedzią na coraz większy nadzór i rejestrację obywateli przez monitoring. Obserwacja miasta oraz jego mieszkańców tym razem za pomocą obecności żywego człowieka będzie bezpośrednią konfrontacją, spojrzeniem w oczy zarówno patrzącemu jak i obserwowanemu. Czy jawna rejestracja sprawi, że obserwowani poczują się bardziej widoczni? Na ile komfortowe dla przechodniów jest wystawianie się na spojrzenia innych w niewirtualnym świecie?

    Projekt będzie również szansą do osobistej obserwacji miasta, dostrzeżenia choreografii życia codziennego. Żywa kamera będzie docierać do miejsc, których dynamika zazwyczaj nie pozwala przechodniom na uważną obserwację, a raczej na szybki tranzyt. Tym sposobem czujne spojrzenia pozwolą na dojrzenie szczegółu oraz rytmu miejskiego niedostępnego na co dzień.

  • ELŻBIETA NIEWIADOMSKA – urodzona nad morzem, wychowana w lesie. Absolwentka grafiki warsztatowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zafascynowana rysunkiem pierwotnym i rytuałami dnia codziennego. Autorka grafik, rysunków, instalacji, działań artystyczno-społecznych oraz warsztatów. Bywa, że określa się jako artystka, streetworkerka, twórca, działaczka, prezeska Fundacji Dzielnico.