Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

Galeria
  •  WYPEŁNIJ ZGŁOSZENIE DO Akademii Miasta

    Animacja, miasto i nowe media są tematami Akademii Miasta, nowego programu Fundacji Malta, który rusza 8 października. Przez 4 weekendy grupa 25 uczestników będzie spotykać się z artystami, animatorami i badaczami z Poznania i innych miast Polski oraz z Holandii i Danii. Na warsztaty można zgłaszać się do 28 września poprzez wypełnienie formularza.

    Każdy weekend Akademii zostanie zorganizowany wokół innego tematu, nad którym pracować będziemy podczas praktycznych warsztatów, wykładu zaproszonego gościa na temat najnowszych trendów w rozwoju miast oraz seminarium z lokalnymi artystami i aktywistami.

    Podczas warsztatów Holender Hans Venhuizen, pokaże autorską metodę planowania przestrzennego, której punktem wyjścia jest poznanie architektury i kultury mieszkańców poprzez gry. Od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” uczestnicy dowiedzą się jak przeprowadzić badania potrzeb i problemów lokalnej społeczności i przeanalizują sukcesy, i porażki projektów miejskich.

    Medialab Katowice nauczy wykorzystywania mediów cyfrowych do badania i tworzenia nowych narracji w miastach. Cykl spotkań zamkną warsztaty z Bureau Detours, duńską grupą artystyczną łączącą sztukę, projektowanie, architekturę i urbanistykę, której kluczowym dążeniem jest inspirowanie ludzi w każdym wieku do nawiązywania więzi z ich miastem i otoczeniem.

    Akademia Miasta to projekt realizowany przez Fundację Malta w ramach programu Szkoła Widza, przy wsparciu finansowym Miasta Poznania.

    Dla kogo?

    Akademia Miasta jest programowana z myślą wszystkich zainteresowanych tworzeniem i realizacją społeczno-artystycznych projektów miejskich kierowanych do lokalnych społeczności. Zapraszamy zarówno studentów i absolwentów kierunków artystycznych i humanistycznych, jak i miejskich aktywistów, animatorów, architektów i urbanistów. Zachęcamy także osoby spoza tego grona, zainteresowane miejskimi działaniami. Wasze odmienne doświadczenia mogą się okazać najbardziej unikatowe.

    Jak wziąć udział?

    Do Akademii Miasta przyjmiemy 25 osób. Rekrutacja odbywa się na podstawie formularza zgłoszeniowego. Udział w zajęciach jest bezpłatny. W czasie warsztatów przewidziane są lunche i przerwy kawowe, za które opłata wynosi 120,00 zł łącznie za cztery weekendy. Każdy może wziąć udział w otwartych wykładach prowadzonych w ramach Akademii. Spotkania i wykłady odbędą się w języku polskim lub będą tłumaczone. Warsztaty z Hansem Venhuizenem oraz Kennethem Balfeltem odbędą się w języku angielskim, warsztaty z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę" oraz Medialab Katowice w języku polskim. Nabór trwa do 28 września. Wyniki ogłosimy 30 września.

    Jaką metodą będziemy pracować podczas pierwszej edycji Akademii?

    W opracowywaniu projektów społeczno-artystycznych w miastach wykorzystamy metodę prototypowania, która zwykle służy do projektowania produktów i usług. Prototypowanie to cykliczny proces tworzenia, służący do testowania różnych aspektów projektu. Prototypy pozwalają dostrzec niespodziewane zachowania uczestników oraz wyłapać problemy i luki w koncepcji. Nie zawsze muszą przybrać materialną formę – w przypadku projektowania działań, można się posłużyć storyboardem czy rysunkiem ścieżki uczestnika. Ważne, żeby nie zatrzymywać się na etapie słownego opisu i w dowolny sposób zwizualizować pomysł. Jednym z najważniejszych elementów prototypowania jest „burza mózgów”, czyli generowanie jak największej ilości rozwiązań bez poddawania ich ocenie. Prototypowanie skupia uwagę na odbiorcy projektu, a nie samym pomyśle. Dzięki interdyscyplinarnej grupie pozwala spojrzeć na projekt z wielu perspektyw, a dzięki testom – zwiększyć realność powodzenia. Prototypem jest też sama Akademia Miasta. To pierwsza, pilotażowa odsłona, w ramach której pozwolimy sobie na nieoczywiste połączenia tematów i zapraszanie gości z czasami odległych od siebie obszarów. Poddamy także testom samą metodę prototypowania w projektach społeczno-artystycznych.

    Czy absolwenci otrzymają certyfikat ukończenia?

    Wszyscy uczestnicy, którzy wspólnie z grupą przygotują prototyp miejskiego projektu otrzymają certyfikat ukończenia Akademii Miasta. Zakładamy też możliwość realizacji wybranego prototypu w ramach Malta Festival Poznań 2017.

    Dlaczego Akademię Miasta organizuje Fundacja Malta?

    Malta Festival Poznań od ponad 25 lat zamienia przestrzeń publiczną w miejsce spotkań ludzi i realizacji działań artystycznych. Od czterech lat w ramach festiwalu prowadzimy artystyczno-społeczny program Generator Malta. Zainicjowaliśmy działania w kilku ogrodach społecznościowych i zrealizowaliśmy kilkadziesiąt projektów artystycznych w przestrzeni publicznej, dedykowanych miastu i jego obywatelom. Podczas Akademii Miasta chcemy dzielić i wymieniać się doświadczeniami i wiedzą.

    WYPEŁNIJ ZGŁOSZENIE DO Akademii Miasta

  • Uczestnicy Akademii będą przez dwa miesiące zdobywać wiedzę, wymieniać doświadczenia i pracować nad prototypami projektów. Zajęcia będą się odbywać dwa weekendy w miesiącu tak, by ułatwić w nich udział osobom spoza Poznania i pracującym zawodowo.

    Zjazdy odbywać się będą w terminach: 8-9.10, 22-23.10, 12-13.11 oraz 19-20.11 w siedzibie Fundacji Malta, ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu.

    Program każdego weekendu skupiony jest wokół praktycznych warsztatów. Ponadto w każdą sobotę zjazdu zaproszony gość zaprezentuje najnowsze trendy w rozwoju miast podczas wykładu. W każdą niedzielę zjazdu spotykać będziemy się z poznańskimi artystami i aktywistami na seminariach. Uczestnikom Akademii zapewniamy lunch oraz przerwy kawowe.

    Ramowy harmonogram zjazdów

    Soboty:
    11.00-18.00 – warsztaty z przerwą na lunch
    19:00-20:30 – wykład

    Niedziele:
    10:00-12:00 – spotkanie z lokalnymi artystami, animatorami i aktywistami
    12:00-18:00 – warsztaty z przerwą na lunch

    Szczegółowy program zostanie wysłany wraz z potwierdzeniem przyjęcia do Akademii Miasta.

  • WARSZTATY

    Bureau Detours

    Bureau Detours to grupa artystyczna, której najważniejszym celem od 2006 roku jest tworzenie środowisk społecznych i przestrzeni publicznych. Działa na różnych platformach łączących sztukę, projektowanie, architekturę i urbanistykę, a jej kluczowym dążeniem jest inspirowanie ludzi w każdym wieku do nawiązywania więzi z ich miastem i otoczeniem. W ramach tak różnych dziedzin Bureau Detours skupia między innymi projektantów, rzemieślników, architektów i artystów wizualnych, którzy współpracują ze sobą nad konkretnymi zadaniami. W ramach wieloletniej praktyki opracowano filozofię działania obejmującą badania miejskie i prezentacje w przestrzeni publicznej metod projektowania w skali 1:1. Główna siedziba Bureau Detours znajduje się w Danii, jednak organizacja działa za pośrednictwem niewielkich filii w różnych miastach Europy: w Aarhus, Kopenhadze i Kolding w Danii, oraz w Oslo, Bordeaux i Rotterdamie. W każdym ze swoich projektów Bureau Detours dąży do stworzenia lokalnego oddziału, który zapewnia im odpowiednią znajomość danego miasta i staje się sojusznikiem w ich przyszłych działaniach.

    HANS VENHUIZEN

    Holenderski badacz, który analizuje rolę kultury w urbanistyce i planowaniu przestrzennym, odnosząc się również do koncepcji planowania samej kultury. Venhuizen opiera się na ponownym wykorzystaniu istniejącego krajobrazu i wartości kulturowych, i tłumaczy je w odniesieniu do historii, teraźniejszości i przyszłości. Uważa, że w naszym stale zmieniającym się środowisku miejskim może rozwijać się tożsamość, która nie zrodziła się nagle, tylko jest efektem naturalnego kontinuum. Od wielu lat rozwija metodę projektową zwaną „The Making Of” która polega na użyciu mechanizmu gry. Uczestnicy warsztatów mają za zadanie przeanalizować aktualne zagadnienia planowania przestrzennego i proponować pomysły, wnosić sprzeciw, debatować a nawet lobbować za najlepszymi rozwiązaniami. W ten sposób, poprzez zabawę, poznają i uczą się rozwiązywać poważne kwestie publiczne. Dobrze zaprojektowane makieta i reguły gry pozwalają uprościć skomplikowane procesy analityczne, które zwykle towarzyszą procesom zmian, ale też ujawnić życzenia i interesy osób biorących udział w procesie podejmowania decyzji.

    TOWARZYSTWO INICJATYW TWÓRCZYCH „Ę”

    Od 2002 roku realizuje działania społeczno-kulturalne w całej Polsce, tworząc i promując nowe modele aktywności w sferze kultury. Produkuje kilkanaście projektów artystycznych i społecznych rocznie, a także szkoli, przyznaje dotacje, wydaje książki. Prowadzi trzy linie programowe: „Spółdzielnia młodych twórców” – alternatywne studio produkcyjne, w którym poprzez otwarte pokazy, przeglądy portfolio i wsparcie produkcyjne tworzy warunki do rozwoju młodym twórcom; „Obywatele działają” – laboratorium projektów społeczno-kulturalnych, które umożliwia animatorom realizację własnych przedsięwzięć na skalę dzielnicy, miasta, regionu czy całego kraju; „Otwarty sektor kultury” – think-tank wypracowujący nowe rozwiązania dla kultury, w ramach którego prowadzi projekty partycypacyjne, angażujące pracowników sektora kultury, mieszkańców, badaczy i samorządy lokalne w życie publiczne.

    Warsztaty z ramienia Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” będą prowadzić Katarzyna Wala i Karolina Pluta.

    KATARZYNA WALA
    Antropolożka kulturowa, badaczka jakościowa, doktorantka etnologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2012 roku Latająca Socjolożka w programie Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. W ramach współpracy z Towarzystwem, projektuje i realizuje warsztaty oraz szkolenia dla różnych grup społecznych; prowadzi badania jakościowe, w tym diagnozy i konsultacje społeczne. Opiekunka projektów animacyjnych („OrlikLab”, „Zoom na Rady Seniorów”). Koordynatorka projektu badawczego Wrocław – wejście od podwórza (Katedra Mediacji Sztuki ASP, Europejska Stolica Kultury 2016), Podwórko Gepperta (Fundacja ArtTransparent), projektu animacyjno-edukacyjnego Latające Muzeum Współczesne oraz badań realizowanych wśród osób niewidomych i słabowidzących Fonosfera. W swojej pracy naukowej zajmuje się koncepcjami zamieszkiwania, umiejscowienia i wykluczenia.

    KAROLINA PLUTA
    Animatorka kultury, pedagożka teatru członkini zarządu Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, performerka. Studiowała polonistykę i stosowane nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2008 roku związana z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”, w którym m.in. zarządzała pracą sieci Latający Animatorów Kultury i Latających Socjologów. Autorka projektów społecznych i materiałów edukacyjnych dla animatorów kultury, bibliotekarek i nauczycieli. Współpracuje z kilkoma organizacjami pozarządowymi – prowadzi szkolenia, konsultacje społeczne i warsztaty dla młodzieży, pracowników instytucji kultury, nauczycieli, lokalnych liderów i seniorów. Ukończyła Szkołę Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP i kurs artcoachingu. Współpracuje z Instytutem Teatralnym i Warszawską Operą Kameralną. Prowadzi też autorskie warsztaty „Błąd w sztuce czyli jak mówimy i myślimy o porażkach”.

    MEDIALAB KATOWICE

    To eksperymentalny projekt łączący działania twórcze, badawcze i edukacyjne. Uczestnicy interdyscyplinarnych przedsięwzięć na pograniczu sztuki, designu i technologii wykorzystują media cyfrowe do badania miasta i tworzenia nowych narracji dla Katowic. Medialab jest miejscem wymiany pomysłów i wiedzy, spotkań z inspirującymi artystami i projektantami, a także platformą współpracy z twórcami oraz instytucjami z różnych krajów – uczelniami, organizacjami pozarządowymi i firmami sektora kreatywnego. W ramach projektu realizowane są warsztaty, interwencje w przestrzeni publicznej, wystawy, wykłady i dyskusje. Działają także zespoły zadaniowe w obszarze wizualizacji danych, analiz przestrzennych (MapLab) oraz badania miasta za pomocą sensorów i platformy Arduino (SensLab).

    Warsztaty Medialab Katowice będą prowadzić Paulina Urbańska, Natalia Pietruszewska i Anna Widera.

    PAULINA URBAŃSKA / 12.11
    Projektantka freelancerka i nauczycielka akademicka, od 2011 roku pracowniczka macierzystej ASP w Katowicach w pracowniach Projektowania Informacji Wizualnej i Typografii, gdzie obecnie pisze pracę doktorską. Zajmuje się przede wszystkim projektowaniem informacji, publikacji i identyfikacji wizualnej. Współpracuje między innymi z instytucjami kultury: Medialabem Katowice i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Angażuje się w organizację wydarzeń projektowych i działania organizacji non-profit, wykorzystujących narzędzia projektowe w celach edukacyjnych.

    NATALIA PIETRUSZEWSKA / 12.11
    Projektantka freelancerka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W latach 2012–2014 związana z uczelnią zawodowo – w pracowniach Grafiki Edytorskiej oraz Projektowania Publikacji Cyfrowych. Obecnie doktorantka macierzystej uczelni. Zajmuje się głównie projektowaniem identyfikacji i komunikacji wizualnej. Zainteresowana relacjami pomiędzy typografią a technologią oraz projektowaniem zorientowanym na użytkownika. Współpracuje z instytucjami kultury i przedsiębiorcami. Pracę projektantki traktuje jak działalność służącą rozwiązywaniu problemów.

    ANNA WIDERA / 13.11
    Absolwentka Informatyki na Politechnice Śląskiej. Zajmuje się kreatywnym wykorzystaniem technologii w marketingu. W tym celu programuje i hackuje sprzęt, prototypuje rozwiązania z wykorzystaniem Arduino, czujników i serwomechanizmów, projektuje też dedykowane rozwiązania elektroniczne. Interesują ją interfejsy oddziałujące na wyobraźnię, wizualizacja danych, beacony. Jest kuratorem festiwalu sztuki i technologii art+bits.

    SPOTKANIA

    JOLA STARZAK I DAWID STRĘBICKI / spotkanie 9.10

    Architekci i urbaniści. Po ukończeniu studiów w Holandii i wieloletniej pracy dla pracowni projektowych w Belgii (architecten de vylder vinck taillieu w Gandawie) oraz Holandii (Korteknie Stuhlmacher Architecten w Rotterdamie), otworzyli w Poznaniu własną pracownię Atelier Starzak Strebicki. Projektują meble, wnętrza, domy, przestrzenie publiczne w Polsce, Belgii i Niemczech. Związani z poznańską School of Form oraz Uniwersytetem Technicznym w Delft w Holandii, gdzie prowadzą zajęcia ze studentami.

    W tym roku zostali zaproszeni do udziału w 15. Biennale Architektury w Wenecji, a jeden z ich projektów - „Kijkgat” jest prezentowany na biennale w Pawilonie Belgijskim. Dla Gdynia Design Days 2015 przygotowali wystawę o mieszkalnictwie zatytułowaną „Dom. Osiedle. Mieszkanie – przestrzeń życia Polaków”, do której wspótworzenia zaprosili zespół socjologów.

    Od 2013 projektują dla Malta Festival Poznań Generator Malta, przemieniając największy, pusty na co dzień plac w Poznaniu – plac Wolności – w zielone mikromiasto sztuki i relaksu. W Poznaniu zaprojektowali też dziedziniec Urzędu Miasta.

    FUNDACJA DZIELNICO / spotkanie 23.10

    Fundacja Dzielnico bada, naświetla, eksperymentuje, ożywia miejsca nieodkryte i zapomniane, wsłuchując się w ich historie, relacje z ludźmi i życie codzienne. Zaczęło się zimą 2013/2014 od działań w kamienicy na ul. Szamarzewskiego. To tu Agnieszka Chlebowska zainicjowała śmiałe wejście w przestrzeń dotychczas opuszczoną, pomijaną, czasem budzącą postrach. Stworzyła w niej pracownię szm21. Działania w kamienicy odbywały się w ramach programu „1 na 1 Mistrz i Uczeń” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Na wiosnę aktywności przeniosły się na świeże powietrze. Z pomocą dziewczyn i chłopców z szm21, Generatora Malta oraz mieszkańców i miłośników Jeżyc rozpoczęły się prace remontowe i działania sąsiedzkie wokół opuszczonego kiosku na skrzyżowaniu ulic Jackowskiego/Wawrzyniaka. I tak DZIELNICO!, początkowo głośne zaproszenie do współtworzenia pracowni, z czasem stało się nazwą grupy działaczy skupionych wokół Kiosku. Od 2 lat Kiosk jest przestrzenią rewitalizacji myśli, spotkań, wymiany książek, warsztatów, koncertów oraz działań artystyczno-społecznych. W 2014 roku dzięki kilkumiesięcznej pracy powstało „Słuchowisko o kiosku” – zapis rozmów przeprowadzonych przez dzieci z mieszkańcami Jeżyc. W 2015 miała miejsce premiera teatralnego działania „DZIELNI/CO?”– spektaklu z wyobraźni, popkulturowych mitów i codziennych spotkań na dzielnicy.

    W lutym 2016 roku inicjatywa DZIELNICO! stała się Fundacją Dzielnico. Prezeską jest Elżbieta Niewiadomska, wiceprezeską - Agnieszka Chlebowska. Latem 2016 Dzielnico, wspólnie z grupą nastolatek i nastolatków, ożywiło nieużywany od lat amfiteatr w Parku Cytadela w Poznaniu, w ramach „Lato w teatrze” programu Instytuty Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    ULEPSZ POZNAŃ / spotkanie 13.11

    Ulepsz Poznań to oddolna i w pełni niezależna inicjatywa grupy mieszkańców, którym zależy na własnym mieście. Rozpoczynając działalność w 2011 roku celem grupy było katalogowanie ciekawych urbanistycznych pomysłów, które mogłyby zostać wprowadzone w Poznaniu. W 2013, regularnie powiększający się zespół sformalizował działalność, zakładając stowarzyszenie. Priorytetem Ulepsz Poznań jest zwiększanie zainteresowania poznaniaków różnorodnymi aspektami miasta, w którym żyją. „Wierzymy, że poprzez pozytywne zaangażowanie mieszkańców w kształtowanie miasta wspólnie przyczyniamy się do jego szeroko rozumianego rozwoju.” – uzasadniają swoje działania członkowie stowarzyszenia.

    Wybrane projekty:

    • „Uwolnij dyplom” – katalog prac licencjackich i magisterskich na najwyższym poziomie, dotyczących architektury, urbanistyki, transportu miejskiego, zieleni miejskiej w Poznaniu. Zebrane prace zostały przesłane do odpowiednich jednostek organizacyjnych w Urzędzie Miasta oraz do odpowiednich komisji w Radzie Miasta. Celem akcji jest promowanie.
    • „Wzorcowy szyld” – konkurs na najładniejszy i najlepiej wpisujący się w przestrzeń miejską Poznania szyld (wspólnie z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu oraz Stowarzyszeniem Inwestycje dla Poznania). Poznań od lat topi się w zalewie szpetnych i natarczywych reklam oraz szyldów, które zdominowały przestrzeń miejską. Zamiast krytykować i piętnować złe przykłady Ulepsz Poznań wyróżnia te dobre, które stanowić powinny wzór do naśladowania.
    • „Mapa Nielegalnych Reklam” – mapa powierzchni reklamowych, które wykorzystywane są bez odpowiednich zgód
    • „Miejski Regał Książkowy” – regały, stojące w przestrzeni publicznej przed 4 instytucjami, których ideą jest swobodna i w żaden sposób niesformalizowana wymiana książek.
    • „Miasto Dzieci” – seria 12 warsztatów zorganizowanych w trzech poznańskich szkołach podstawowych, w ramach których dzieci badały, oceniały, projektowały i zmieniały najbliższą im przestrzeń miejską.

    ŁAZARZ – OTWARTA STREFA KULTURY / spotkanie 20.11

    Łazarz - Otwarta Strefa Kultury to inicjatywa powołana, by rozwijać działalność kulturalną i społeczną na terenie dzielnicy. Dąży do wypracowania modelu współpracy pomiędzy poszczególnymi inicjatywami związanymi z Łazarzem, artystami, mieszkańcami oraz z Miastem Poznań i prywatnymi najemcami, który w dalszej perspektywie pozwoli m.in. na powstawanie nowych miejsc związanych z kulturą czy lokalnych przedsiębiorstw. Grupa dostrzega potencjał Łazarza głównie w ogromnej ilości pustych lokali użytkowych, zwłaszcza na tzw. dolnym Łazarzu, które od lat nie znajdują najemców, a które na dogodnych warunkach mogłyby być użyczane lub wynajmowane pod działalność kulturotwórczą.

    W rezultacie działań inicjatywy powstała Fundacja Otwarta Strefy Kultury. Jednym z podstawowych narzędzi wypracowywania strategii rozwoju i dalszych planów OSK są publiczne spotkania i otwarte warsztaty.

    Wybrane działania:

    • diagnoza kulturalnych i edukacyjnych potrzeb mieszkańców Łazarza
    • zapoczątkowanie programu „najmu lokali indywidualnych na kulturę” we współpracy z Urzędem Miasta Poznania, Radą Osiedla Św. Łazarz oraz Zarządem Komunalnych Zasobów Lokalowych
    • otwarcie Inkubatora Kultury – Pireus w „pustostanie” wynajętym i częściowo zaadaptowanym przez Miasto Poznań, w wyniku współpracy OSK z Radą Osiedla Św. Łazarz i ZKZL. To miejsce, w którym początkujące inicjatywy mogą otrzymać specjalistyczne wsparcie formalne i merytoryczne, a łazarskie inicjatywy nie mające lub nie potrzebujące swojej siedziby mogą realizować działania kulturalne.
    • realizacja dwóch edycji projektu „Włącz Łazarz”, składającego się z serii wydarzeń kulturalnych, artystycznych i społecznych: między innymi warsztatów, wystaw, pokazów filmowych i spotkań, w przestrzeni poznańskiego Łazarza, organizowanych od kwietnia do października przez różne łazarskie organizacje i grupy nieformalne w celu rewitalizacji kulturalnej Łazarza
    • rewitalizacja skweru przy Granicznej/Małeckiego/Łukaszewicza. W Wyniku działań I edycji projektu „Włącz Łazarz”, Rada Miasta Poznania zdecydowała się przeznaczyć środki na renowację skweru; który w nowej, skonsultowanej z mieszkańcami formie, został oddany do użytku w grudniu 2015 roku.