Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

Krystyna Czerni / fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
GaleriaKrystyna Czerni / fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
 • ARCHIWUM. SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ CZERNI
  prowadzenie: Joanna Roszak

  Czy biograf jest osobą, która zbiera i zapisuje fakty, czy osobą, która je interpretuje? Czy powinien być zarazem psychologiem i pisarzem, specjalistą w opisywanej dziedzinie i detektywem śledczym? Gościem Malty będzie

  Krystyna Czerni – krytyczka i historyczka sztuki, pracownik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej książka „Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego”, poświęcona jednemu z najważniejszych polskich malarzy XX w., znalazła się w 2012 r. w finale nagrody Nike.

  Spotkanie poprowadzi Joanna Roszak – poetka, publicystka, adiunktka w Polskiej Akademii Nauk.

  Spotkanie jest organizowane wspólnie z Instytutem Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

  WIDZ, AKTOR, ŚWIADEK. Rozmowy na placu

  Jak co roku programowi artystycznemu Malty towarzyszy Forum, czyli rozmowy, w których w sposób przekrojowy rozważamy główny temat festiwalu. W tym roku jest nim relacja między widzem, aktorem i świadkiem – zmienność pozycji, z których patrzymy na świat. Kwestiom tym przyjrzymy się z punktu widzenia osób zawodowo uczestniczących i obserwujących: z perspektywy aktora, reportażysty (Wojciech Jagielski), fotoreportera (Wojciech Grzędziński), reżysera filmowego (Jan Komasa), dziennikarza śledczego (Marcin Kącki), pisarza (Piotr Siemion). Porozmawiamy też o tym, czego nie dostrzegamy: o opuszczonych, ukrytych przestrzeniach w mieście i ludziach, którzy choć w nim mieszkają pozostają niezauważeni – imigrantach. Spotkania poprowadzą dziennikarze radiowej Trójki: Barbara Marcinik, Agnieszka Obszańska, Michał Nogaś. Rozmowom będą towarzyszyć inscenizowane czytania książek, których autorami są zaproszeni do Forum goście.

  Program spotkań w ramach Forum:

  18.06, 17:00 Teatr: spotkanie z Mariuszem Bonaszewskim
  19.06, 17:00 Wspólnota: spotkanie z Wojciechem Jagielskim (rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki „Modlitwa o deszcz”)
  20.06, 17:00 Wspólnota: migranci
  21.06, 17:00 Miasto: pustostany
  22.06, 17:00 Miasto: spotkanie z Marcinem Kąckim (rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki „Białystok” Marcina Kąckiego)
  23.06, 17:00 Autobiografia: spotkanie z Piotrem Siemionem (rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki „Dziennik roku Węża” Piotra Siemiona)
  24.06, 17:00 Fotografia: spotkanie z Wojciechem Grzędzińskim
  25.06, 17:00 Archiwum: spotkanie z Janem Komasą
  26.06, 16:30 Archiwum: Spotkanie z Krystyną Czerni
  27.06, 17:00 Miasto: architektura dla kultury