Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

© fot. Ela Lempp dla Instytutu Książki
Galeria© fot. Ela Lempp dla Instytutu Książki
  • AUTOBIOGRAFIA: SPOTKANIE Z PIOTREM SIEMIONEM
    23.06, 17:00 / plac Wolności
    prowadzenie: Michał Nogaś

    Pisarz jako widz, aktor i świadek własnego życia? Czy dziennik i powieść autobiograficzna jest ucieczką przed produkowaną seryjnie przez nasz świat fikcją? Autobiografia uznawana jest za gatunek literacki bazujący na szczerości aktu narracyjnego. Jest głosem osobowości, opowieścią? Co opisuje? Czy gest ten może być pozbawiony autokreacji? W ostatnim roku wyszły w Polsce trzy dzienniki, autorstwa Szczepana Twardocha, Jacka Dehnela, Piotra Siemiona. Na świecie wielki sukces odniósł cykl Karla Ove Knausgårda „Moja Walka”. Czy jego popularność wynika tylko z perwersyjnej, voyerystycznej ciekawości odbiorców?

    Rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki „Dziennik roku Węża” Piotra Siemiona w reż. Jakuba Skrzywanka (PWST Kraków).

    Piotr Siemion (ur. 1961) – pisarz i prawnik. Autor książek: „Niskie Łąki” (Czarne, 2000), „Finimondo” (W.A.B, 2004) i „Dziennik roku Węża” (Czarne, 2015). Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Wrocławskim i wydział prawa Uniwersytetu Columbia. Dwanaście lat spędził na emigracji w USA i Kanadzie, od 2000 roku mieszka i pracuje w Warszawie. Tłumacz kultowej powieści Thomasa Pynchona „49 idzie pod młotek”.
     

    WIDZ, AKTOR, ŚWIADEK. Rozmowy na placu

    Jak co roku programowi artystycznemu Malty towarzyszy Forum, czyli rozmowy, w których w sposób przekrojowy rozważamy główny temat festiwalu. W tym roku jest nim relacja między widzem, aktorem i świadkiem – zmienność pozycji, z których patrzymy na świat. Kwestiom tym przyjrzymy się z punktu widzenia osób zawodowo uczestniczących i obserwujących: z perspektywy aktora (Mariusz Bonaszewski), reportażysty (Wojciech Jagielski), fotoreportera (Wojciech Grzędziński), reżysera filmowego (Jan Komasa), dziennikarza śledczego (Marcin Kącki), pisarza (Piotr Siemion). Porozmawiamy też o tym, czego nie dostrzegamy: o opuszczonych i ukrytych przestrzeniach w mieście oraz o ludziach, którzy choć w nim mieszkają pozostają niezauważeni – imigrantach. Spotkania poprowadzą dziennikarze radiowej Trójki: Barbara Marcinik, Agnieszka Obszańska, Michał Nogaś. Rozmowom będą towarzyszyć inscenizowane czytania książek, których autorami są zaproszeni do Forum goście.

    Program spotkań w ramach Forum:

    18.06, 17:00 Teatr: spotkanie z Mariuszem Bonaszewskim
    19.06, 17:00 Wspólnota: spotkanie z Wojciechem Jagielskim (rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki „Modlitwa o deszcz”)
    20.06, 17:00 Wspólnota: migranci
    21.06, 17:00 Miasto: pustostany
    22.06, 17:00 Miasto: spotkanie z Marcinem Kąckim (rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki „Białystok” Marcina Kąckiego)
    23.06, 17:00 Autobiografia: spotkanie z Piotrem Siemionem (rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki „Dziennik roku Węża” Piotra Siemiona)
    24.06, 17:00 Fotografia: spotkanie z Wojciechem Grzędzińskim
    25.06, 17:00 Archiwum: spotkanie z Janem Komasą
    26.06, 16:30 Archiwum: spotkanie z Krystyną Czerni
    27.06, 17:00 Miasto: architektura dla kultury