Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

ZGASŁA AUREOLA. SPACER Agnieszka Chlebowska, Elżbieta Niewiadomska / fot. Klaudyna Schubert
GaleriaZGASŁA AUREOLA. SPACER Agnieszka Chlebowska, Elżbieta Niewiadomska / fot. Klaudyna Schubert
  • Fundacja Dzielnico bada, naświetla, eksperymentuje, ożywia miejsca nieodkryte i zapomniane, wsłuchując się w ich historie, relacje z ludźmi i życie codzienne.

    Historia Dzielnico zaczęła się zimą 2013/2014, w kamienicy na ul. Szamarzewskiego. To tu Agnieszka Chlebowska zainicjowała śmiałe wejście w przestrzeń dotychczas opuszczoną, pomijaną, czasem budzącą postrach. Stworzyła w niej pracownię szm21. Działania w kamienicy odbywały się w ramach programu „1 na 1 Mistrz i Uczeń” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Na wiosnę aktywności przeniosły się na świeże powietrze. Z pomocą dziewczyn i chłopców z szm21, Generatora Malta oraz mieszkańców i miłośników Jeżyc rozpoczęły się prace remontowe i działania sąsiedzkie wokół opuszczonego kiosku na skrzyżowaniu ulic Jackowskiego/Wawrzyniaka. I tak DZIELNICO!, początkowo głośne zaproszenie do współtworzenia pracowni, z czasem stało się nazwą grupy działaczy skupionych wokół Kiosku. Od 2 lat Kiosk jest przestrzenią rewitalizacji myśli, spotkań, wymiany książek, warsztatów, koncertów oraz działań artystyczno-społecznych. W 2014 roku dzięki kilkumiesięcznej pracy powstało „Słuchowisko o kiosku” – zapis rozmów przeprowadzonych przez dzieci z mieszkańcami Jeżyc. W 2015 miała miejsce premiera teatralnego działania „DZIELNI/CO?”– spektaklu z wyobraźni, popkulturowych mitów i codziennych spotkań na dzielnicy.

    Latem 2016 Dzielnico, wspólnie z grupą nastolatek i nastolatków, ożywiło nieużywany od lat amfiteatr w Parku Cytadela w Poznaniu, w ramach „Lato w teatrze” programu Instytuty Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    W lutym 2016 roku inicjatywa DZIELNICO! stała się Fundacją Dzielnico. Prezeską jest Elżbieta Niewiadomska, wiceprezeską - Agnieszka Chlebowska. Gościniami spotkania w ramach Akademii Miasta będą obie z nich.