Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. M. Zakrzewski
Galeriafot. M. Zakrzewski

Podczas researchu w Poznaniu, który miał doprowadzić do znalezienia kontekstu dla pracy prezentowanej podczas Malta Festival Poznań, Monika Drożyńska trafiła do  Stowarzyszenia Dom Trzeźwości, które pomaga osobom uzależnionym. Stowarzyszenie nie dostało części dotacji, która w poprzednich latach zasilała ich konto. To spowodowało kłopoty w opłaceniu mediów i najmu lokalu. Artystyka świadomie rezygnując z części wizualnej, przekazała budżet na realizację projektu na dotację dla Stowarzyszenia, ale nie przekazała swojego wynagrodzenia. Tytuł Herbata i ciasto pożyczyła z książki W stronę Swanna Marcela Prousta. Jej bohater tak opisuje ciasto, które rozpływa mu się w ustach: Skąd mogła mi płynąć ta potężna radość? Czułem, że jest złączona za smakiem herbaty i ciasta, ale że go przekracza nieskończenie, że nie musi być tej samej natury.

Monika Drożyńska zrezygnowała z herbaty i ciasta, na rzecz gestu i rozmowy. Potrakowała troskę jako gest polityczny, a radość jako polityczny skutek.