
„Ogrody” to projekt społeczny, który zainicjowaliśmy w 2013 r. i do dziś rozwijamy w kilku dzielnicach Poznania. Polega on na wspólnym, z mieszkańcami i lokalnymi organizacjami, tworzeniu społecznych ogrodów w kilku dzielnicach miasta. Ogrody integrują społeczność lokalną, budują poczucie wspólnoty, zagospodarowują otwarte miejskie tereny. Ich charakter tworzą okoliczni mieszkańcy, dlatego ogrody miejskie są zawsze zróżnicowane, zależne od kontekstu, miejsca i czasu, w którym powstają. Ogniskują się w nich miejskie problemy i marzenia mieszkańców. Podczas Festiwalu Malta plac Wolności staje się agregatem praktyk wypracowanych w ogrodach, a ogrody – przedłużeniem naszych działań na placu. Tu co dzień spotykają się bowiem dzieci i seniorzy, miasto i dom, różnorodne światy i wolność.
OGRÓD ŁAZARZ
Sąsiedzki skwer między blokami, którego centrum stanowi wierzba płacząca. W części leśnej ogrodu rosną dzikie rośliny – to pierwszy w Polsce projekt przybliżania utraconej przyrody w centrum miasta. W słonecznej części aranżowane są rabaty i grządki, które mieszkańcy obsadzają roślinami ozdobnymi według własnej inwencji. Ogród to też miniaturowa galeria z dziełami wybitnych twórców: Pawła Susida, Krystiana „Truth” Czaplickiego i Agnieszki Grodzińskiej. Na terenie ogrodu odbywają się cotygodniowe spotkania sąsiedzkie, twórcze działania dla najmłodszych mieszkańców oraz warsztaty ogrodowe, pikniki, koncerty i plenerowe pokazy filmowe.
Współtwórcy: mieszkańcy, Klub Osiedlowy „Krąg”, Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska, Galeria Łęctwo, szczep Łazarz, Generator Malta
OGRÓD WILDA
Ogród znajduje się na terenie działki między dwiema kamienicami, która jeszcze niedawno służyła jako nielegalne śmietnisko. Dzięki wspólnej pracy mieszkańców, aktywistów i botaników teraz dominują tu rośliny. Nasłoneczniona część ogrodu jest obsadzona gatunkami śródziemnomorskimi, u wylotu rynny rozciąga się nisza retencyjna, a w donicach kwitną rośliny pielęgnowane przez dzieci z pobliskiej szkoły. Seniorzy odpoczywają tu na odnowionych miejskich ławkach, a młodzi wildzianie twórczo eksplorują konstrukcję wykonaną podczas międzynarodowych warsztatów architektonicznych. Regularne spotkania, koncerty i warsztaty wyrabiają nawyk dbania o przestrzeń wspólną.
Współtwórcy: Inicjatywa Lokalna Wildzianie, Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi nr 2 w Poznaniu, Klub Seniora przy Wolontariacie Wielkopolskim, III Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych, Generator Malta
DZIELNICO / KIOSK / JEŻYCE
Dzielnico! – początkowo głośne zaproszenie do współtworzenia pracowni w jednej z opuszczonych kamienic na Jeżycach, z czasem nazwa grupy działaczy skupionych wokół Kiosku na rogu ulic Jackowskiego i Wawrzyniaka. Kiosk od dwóch lat we współpracy z mieszkańcami, zwłaszcza z grupą dzieci z okolicznych kamienic, przy wsparciu Generatora Malta jest przestrzenią rewitalizacji myśli, spotkań, wymiany książek, warsztatów, koncertów i działań artystyczno-społecznych. W 2014 r. dzieci stworzyły „Słuchowisko o kiosku”, a w 2015 teatralne działanie „DZIELNI/CO”.