Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

Game Urbanism / Hans Venhuizen
GaleriaGame Urbanism / Hans Venhuizen
  • Matrix Game

    Hans Venhuizen to holenderski badacz, który analizuje rolę kultury w urbanistyce i planowaniu przestrzennym. Propaguje szerokie rozumienie kultury, które obejmuje historię, dziedzictwo, architekturę i sztukę, a także współczesne praktyki mieszkańców oraz idiosynkrazje miejsc. W poszukiwaniu bardziej konkretnej tożsamości miast i dzielnic Venhuizen łączy na różne sposoby świat kultury i samo planowanie przestrzenne. Relacja pomiędzy żartobliwością i powagą stanowi zasadniczą cechę wszystkich jego projektów, a gra jego najważniejsze narzędzie pracy. Od wielu lat rozwija metodę projektową zwaną „The Making Of”. To gra, której uczestnicy analizują aktualne zagadnienia planowania przestrzennego i poprzez zabawę uczą się rozwiązywać poważne kwestie publiczne. Dobrze zaprojektowane makieta i reguły gry pozwalają uprościć skomplikowane procesy analityczne, które zwykle towarzyszą procesom zmian, ale też ujawnić życzenia i interesy osób biorących udział w procesie podejmowania decyzji.

    W ramach Akademii Miasta Venhuizen wykorzysta model gry „Matrix”. Podzieleni na grupy uczestnicy będą przeszukiwać miasto pod kątem najtrudniejszych problemów miejskich, nieudolnych rozwiązań przestrzennych i historii, które nie powinny się powtórzyć, ale też przykładów pożądanych praktyk z całego świata czy wyjątkowych zjawisk i miejsc z Poznania. Informacje będą zbierać poprzez wywiady i pracę w terenie a także analizę materiałów prasowych. Najbardziej intrygujące obszary miasta zwiedzą wspólnie podczas wieczornego spaceru. Kolejnego dnia uczestnicy będą budować nieoczywiste kombinacje wybranych pozytywnych i negatywnych zjawisk w formie prototypowych rozwiązań dla wybranych miejsc. Całość zakończy prezentacja pracy grupowej oraz dyskusja z udziałem gości specjalnych, architektów: Joli Starzak i Dawida Strębickiego.