Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. materiały prasowe
Galeriafot. materiały prasowe
  • Dokument opowiadający o Fini Straubinger starszej kobiecie, która całe życie poświęciła pomocy niepełnosprawnym. Główna bohaterka sama jest od najmłodszych lat głucha i niewidoma. Jak pisał Jerzy Armata: „to jeden z najlepszych, najpiękniejszych, a zarazem najbardziej przejmujących filmów dokumentalnych Wernera Herzoga. Nie jest to dokument tradycyjny, wiele w nim poezji, a także podanych w aforystycznej formie komentarzy, nie tylko bohatera, ale i reżysera filmu. W tym wnikliwym studium ludzi upośledzonych o głębokim humanistycznym przesłaniu imponuje wiara jego autora w to wszystko, co w człowieku dobre oraz szlachetne”.

    Werner Herzog (ur. 1942) pierwsze sukcesy odniósł jako reżyser filmów dokumentalnych. Wielki rozgłos zdobył jednak dzięki swoim filmom fabularnym: jak „Aguirre, gniew boży” „Fitzcarraldo”, „Zagadka Kaspara Hausera” i „Stroszek”, w których kreował postaci samotników, outsiderów, szaleńców. Od lat 90. XX w. Herzog realizuje przede wszystkim filmy dokumentalne, m.in. „Gesualdo, śmierć na pięć głosów”, „Odległa, błękitna planeta”, „Spotkania na krańcach świata”. Filmy Wernera Herzoga były wielokrotnie nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych, m.in. w Cannes i Wenecji.