Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

Okładka najnowszej publikacji Medialabu „Metody badania i odkrywania miasta”
GaleriaOkładka najnowszej publikacji Medialabu „Metody badania i odkrywania miasta”
  • Wizualizacja (danych) jako narzędzie badawcze

    „Większość problemów, którymi warto się przejmować, jest dość złożona, a seria wcześniej podejmowanych eksperymentów to często najlepszy sposób na dokonanie wyboru między konkurencyjnymi kierunkami działania.” (T. Brown).

    W ramach działań katowickiego Medialabu i grup roboczych zajmujących się badaniem miasta zauważyliśmy, jak wiele problemów jesteśmy w stanie zdiagnozować używając do tego celu danych. Analiza i synteza danych, poparte metodami myślenia wizualnego, umożliwiają tworzenie prototypów. Prototypy często mają charakter eksperymentalny i dzięki temu dają szanse na odkrywanie i weryfikowanie nowych metod i lepszych pomysłów minimalnym kosztem. Praca o takim charakterze świetnie sprawdza się podczas warsztatów, dlatego wykorzystamy ją też w Poznaniu.

    Uczestnicy warsztatów zapoznają się z alternatywnym podejściem do badania miasta, a analiza i wizualizacja danych posłużą jako narzędzia w procesie identyfikacji potrzeb oraz rozwiązywania problemów. Pretekstem do działań będą materiały i obserwacje dotyczące problemów miejskich i potrzeb obywateli w Poznaniu.

    Skoncentrujemy się przede wszystkim na analogowych metodach pracy, wykorzystamy narzędzia z takich dziedzin jak myślenie projektowe (design thinking) oraz myślenie wizualne (visual thinking). Po wstępnej dyskusji przejdziemy do analizy dostępnych danych, a następnie metodą burzy mózgów postaramy się wypracować koncepcje rozwiązania problemów.

    Prowadzenie: Paulina Urbańska, Natalia Pietruszewska
     

  • PAULINA URBAŃSKA
    Projektantka freelancerka i nauczycielka akademicka, od 2011 roku pracowniczka macierzystej ASP w Katowicach w pracowniach Projektowania Informacji Wizualnej i Typografii, gdzie obecnie pisze pracę doktorską. Zajmuje się przede wszystkim projektowaniem informacji, publikacji i identyfikacji wizualnej. Współpracuje między innymi z instytucjami kultury: Medialabem Katowice i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Angażuje się w organizację wydarzeń projektowych i działania organizacji non-profit, wykorzystujących narzędzia projektowe w celach edukacyjnych.

    NATALIA PIETRUSZEWSKA
    Projektantka freelancerka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W latach 2012–2014 związana z uczelnią zawodowo – w pracowniach Grafiki Edytorskiej oraz Projektowania Publikacji Cyfrowych. Obecnie doktorantka macierzystej uczelni. Zajmuje się głównie projektowaniem identyfikacji i komunikacji wizualnej. Zainteresowana relacjami pomiędzy typografią a technologią oraz projektowaniem zorientowanym na użytkownika. Współpracuje z instytucjami kultury i przedsiębiorcami. Pracę projektantki traktuje jak działalność służącą rozwiązywaniu problemów.