Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. M. Zakrzewski
Galeriafot. M. Zakrzewski
  • ARCHITEKTURA DLA KULTURY
    27.06; 17:00 / plac Wolności

    Prowadzenie: Piotr Sarzyński

    Architektura wpływa nie tylko na wygląd, ale i na tożsamość kulturową współczesnego miasta, może integrować różne grupy społeczne, być inkubatorem innowacji, kreatywności, przedsiębiorczości. Jak łączy zagadnienia społeczne i kulturowe? Jak wygląda praca architekta , na ile jego wizje podporządkowują się strategiom rozwoju miasta, z jakimi konfliktami interesów architekt musi się mierzyć? W jakim kierunku zmierza współczesna architektura miejsca? Gośćmi spotkania będą:
    Jędrzej Solarski – wiceprezydent Poznania nadzorujący miejski Wydział Kultury; do jego zadań należy m.in. prowadzenie spraw dotyczących inwestycji w kulturze;
    Maria Godlewska – architektka pracująca w Polsce i we Francji, autorka projektów miejsc związanych ze sztuką, m.in. awiniońskiego budynku La FabricA;
    Michał Merczyński – dyrektor Malta Festival Poznań, prezes zarządu Fundacji Malta;
    Jakub Szczęsny – zajmuje się działaniami interdyscyplinarnymi w polu sztuki i architektury; jest też pierwszym polskim architektem, którego projekt, Dom Kereta, znalazł się w stałej kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku.
    Piotr Sarzyński  – krytyk architektury tygodnika  „Polityka”.

    WIDZ, AKTOR, ŚWIADEK. Rozmowy na placu

    Jak co roku programowi artystycznemu Malty towarzyszy Forum, czyli rozmowy, w których w sposób przekrojowy rozważamy główny temat festiwalu. W tym roku jest nim relacja między widzem, aktorem i świadkiem – zmienność pozycji, z których patrzymy na świat. Kwestiom tym przyjrzymy się z punktu widzenia osób zawodowo uczestniczących i obserwujących: z perspektywy aktora (Mariusz Bonaszewski), reportażysty (Wojciech Jagielski), fotoreportera (Wojciech Grzędziński), reżysera filmowego (Jan Komasa), dziennikarza śledczego (Marcin Kącki), pisarza (Piotr Siemion). Porozmawiamy też o tym, czego nie dostrzegamy: o opuszczonych i ukrytych przestrzeniach w mieście oraz o ludziach, którzy choć w nim mieszkają pozostają niezauważeni – imigrantach. Spotkania poprowadzą dziennikarze radiowej Trójki: Barbara Marcinik, Agnieszka Obszańska Michał Nogaś. Rozmowom będą towarzyszyć inscenizowane czytania książek, których autorami są zaproszeni do Forum goście.

    Program spotkań w ramach Forum:

    18.06, 17:00 Teatr: spotkanie z Mariuszem Bonaszewskim
    19.06, 17:00 Wspólnota: spotkanie z Wojciechem Jagielskim (rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki „Modlitwa o deszcz”)
    20.06, 17:00 Wspólnota: migranci
    21.06, 17:00 Miasto: pustostany
    22.06, 17:00 Miasto: spotkanie z Marcinem Kąckim (rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki „Białystok” Marcina Kąckiego)
    23.06, 17:00 Autobiografia: spotkanie z Piotrem Siemionem (rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki „Dziennik roku Węża” Piotra Siemiona)
    24.06, 17:00 Fotografia: spotkanie z Wojciechem Grzędzińskim
    25.06, 17:00 Archiwum: spotkanie z Janem Komasą
    26.06, 16:30 Archiwum: spotkanie z Krystyną Czerni
    27.06, 17:00 Miasto: architektura dla kultury