Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. M. Zakrzewski
Galeriafot. M. Zakrzewski
  • MIASTO: PUSTOSTANY
    21.06, 17:00 / plac Wolności
    prowadzenie: Jakub Głaz

    Ile jest pustostanów w Poznaniu? Jak przywrócić im użyteczność? Jakie są dobre praktyki ich tymczasowego zagospodarowania? Jaką rolę może odgrywać w tych procesach urząd miasta?
    Największe nierówności w podziale zasobów ogniskują się wokół przestrzeni. Pusta przestrzeń w mieście to nie tylko towar deficytowy inwestorów, ale przede wszystkim niewykorzystany potencjał dla nas – mieszkańców miast. Przeprowadzone badania i analizy sytuują problem tymczasowego wykorzystania nieużytków w samym centrum dyskusji i działań prowadzonych przez urbanistów, architektów, miejskich aktywistów, a także urzędników. Podczas spotkania zastanowimy się nad możliwościami i zasadami kooperacji różnych podmiotów, których działania koncentrują się wokół tematu pustostanów. Gośćmi rozmowy będą:

    SZYMON ŻYDEK – urodzony w 1987 roku. Kurator, producent i badacz architektury. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (Kulturoznawstwo – wiedza o kulturze) oraz Royal Institute of Art w Sztokholmie (Teoria i historia architektury). Współpracownik Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, galerii Raster, Fundacji Bęc Zmiana, Fundacji Sztuki Polskiej ING oraz Zachęty Narodowej Galerii Sztuki. Członek Wolnego Uniwersytetu Warszawy. W swojej praktyce zajmuje się kwestiami z pogranicza architektury, sztuki i życia codziennego.
    PAULINA GRĘBOSZ – członkini i prawniczka Fundacji Napraw Sobie Miasto z Katowic. Przy użyciu prawnie dozwolonych środków wraz z Fundacją „rusza katowickie pustostany”.
    MARIUSZ WIŚNIEWSKI – zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

    Rozmowę prowadzi:

    JAKUB GŁAZ – z wykształcenia architekt, w przeszłości radiowiec, dziennikarz i redaktor prasowy. Zajmuje się popularyzacją architektury i działaniami na rzecz naprawy miasta. Pomysłodawca i współtwórca poznańskiej inicjatywy „Otwarte”.

    Rozmowie będzie towarzyszyć wernisaż wystawy „Jak oswoić tymczasowość?”, który będzie prezentacją projektów realizowanych w ramach programu REFILL. Debata i wystawa są organizowane we współpracy z Biurem Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Poznania. Fundacja Malta jest członkiem Lokalnej Grupu URBACT w ramach unijnego projektu REFILL (URBACT III), którego celem jest tymczasowe zagospodarowanie miejskich pustostanów.
     

    Spotkanie odbywa się w ramach cyklu interwencji LUKA W MIEŚCIE
    Co jest pustego w pustostanach? Budynki, które nie pełnią żadnej funkcji mają nadzwyczajną właściwość znikania lub zanikania w tkance miejskiej. Mimo, iż niemożliwe wydaje się wymazanie ich z pamięci, stanowią one lukę w naszych codziennych doświadczeniach. Ich przytłaczająca nieobecność skłoniła nas do włączenia miejskich nieużytków w sieć percepcyjnych interwencji. Chcemy naświetlić puste miejsca i zapytać, co mogłoby się wydarzyć w ich „życiu po życiu”?
     

    WIDZ, AKTOR, ŚWIADEK. Rozmowy na placu

    Jak co roku programowi artystycznemu Malty towarzyszy Forum, czyli rozmowy, w których w sposób przekrojowy rozważamy główny temat festiwalu. W tym roku jest nim relacja między widzem, aktorem i świadkiem – zmienność pozycji, z których patrzymy na świat. Kwestiom tym przyjrzymy się z punktu widzenia osób zawodowo uczestniczących i obserwujących: z perspektywy aktora (Mariusz Bonaszewski), reportażysty (Wojciech Jagielski), fotoreportera (Wojciech Grzędziński), reżysera filmowego (Jan Komasa), dziennikarza śledczego (Marcin Kącki), pisarza (Piotr Siemion). Porozmawiamy też o tym, czego nie dostrzegamy: o opuszczonych i ukrytych przestrzeniach w mieście oraz o ludziach, którzy choć w nim mieszkają pozostają niezauważeni – imigrantach. Spotkania poprowadzą dziennikarze radiowej Trójki: Barbara Marcinik, Agnieszka Obszańska, Michał Nogaś. Rozmowom będą towarzyszyć inscenizowane czytania książek, których autorami są zaproszeni do Forum goście.

    Program spotkań w ramach Forum:

    18.06, 17:00 Teatr: spotkanie z Mariuszem Bonaszewskim
    19.06, 17:00 Wspólnota: spotkanie z Wojciechem Jagielskim (rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki „Modlitwa o deszcz”)
    20.06, 17:00 Wspólnota: migranci
    21.06, 17:00 Miasto: pustostany
    22.06, 17:00 Miasto: spotkanie z Marcinem Kąckim (rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki „Białystok” Marcina Kąckiego)
    23.06, 17:00 Autobiografia: spotkanie z Piotrem Siemionem (rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki „Dziennik roku Węża” Piotra Siemiona)
    24.06, 17:00 Fotografia: spotkanie z Wojciechem Grzędzińskim
    25.06, 17:00 Archiwum: spotkanie z Janem Komasą
    26.06, 16:30 Archiwum: spotkanie z Krystyną Czerni
    27.06, 17:00 Miasto: architektura dla kultury