
MIASTO: SPOTKANIE Z MARCINEM KĄCKIM
22.06, 17:00 / plac Wolności
prowadzenie: Michał Nogaś
Czego w mieście nie chcemy widzieć, co pomijamy i dlaczego? Historie miejskie, które drażnią i nie dają spać. Miejskie interesy, ludzkie dramaty. Jak je odkrywać? Jak sobie z nimi radzić? Z jakich sieci zależności trzeba je wyrywać? Na czym polega praca dziennikarza śledczego? Czy dziennikarz śledczy to zarazem detektyw, prawnik i pisarz? Co jest w jego pracy najtrudniejsze?Marcin Kącki (ur. 1976) – dziennikarz „Gazety Wyborczej”, reporter „Dużego Formatu”. Zajmuje się dzienni¬karstwem śledczym, społecznym i historycznym. Zdo¬bywca tytułu Dziennikarza Roku w konkursie Grand Press (2007), dwóch nagród „Watergate” przyznawa-nych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (2007), nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikar¬stwo śledcze” (2007) i nagrody studentów dziennikar¬stwa „MediaTory” (2007). Autor książek: „Lepperiada” (Czarne, 2013), „Maestro. Historia milczenia” (Agora, 2015) oraz „Białystok” (Czarne, 2015).
Rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki „Białystok” Marcina Kąckiego
adaptacja, reżyseria: Maciej Podstawny
muzyka: Anna Stela
teksty piosenek: Łukasz Zaleski / z pomocą Doroty Kowalkowskiej/
występują: Irena Sierakowska, Michał Kosela, Piotr Mokrzycki
realizacja: Teatr Dramatyczny w WałbrzychuWIDZ, AKTOR, ŚWIADEK. Rozmowy na placu
Jak co roku programowi artystycznemu Malty towarzyszy Forum, czyli rozmowy, w których w sposób przekrojowy rozważamy główny temat festiwalu. W tym roku jest nim relacja między widzem, aktorem i świadkiem – zmienność pozycji, z których patrzymy na świat. Kwestiom tym przyjrzymy się z punktu widzenia osób zawodowo uczestniczących i obserwujących: z perspektywy aktora (Mariusz Bonaszewski), reportażysty (Wojciech Jagielski), fotoreportera (Wojciech Grzędziński), reżysera filmowego (Jan Komasa), dziennikarza śledczego (Marcin Kącki), pisarza (Piotr Siemion). Porozmawiamy też o tym, czego nie dostrzegamy: o opuszczonych i ukrytych przestrzeniach w mieście oraz o ludziach, którzy choć w nim mieszkają pozostają niezauważeni – imigrantach. Spotkania poprowadzą dziennikarze radiowej Trójki: Barbara Marcinik, Agnieszka Obszańska, Michał Nogaś. Rozmowom będą towarzyszyć inscenizowane czytania książek, których autorami są zaproszeni do Forum goście.
Program spotkań w ramach Forum:
18.06, 17:00 Teatr: spotkanie z Mariuszem Bonaszewskim
19.06, 17:00 Wspólnota: spotkanie z Wojciechem Jagielskim (rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki „Modlitwa o deszcz”)
20.06, 17:00 Wspólnota: migranci
21.06, 17:00 Miasto: pustostany
22.06, 17:00 Miasto: spotkanie z Marcinem Kąckim (rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki „Białystok” Marcina Kąckiego)
23.06, 17:00 Autobiografia: spotkanie z Piotrem Siemionem (rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki „Dziennik roku Węża” Piotra Siemiona)
24.06, 17:00 Fotografia: spotkanie z Wojciechem Grzędzińskim
25.06, 17:00 Archiwum: spotkanie z Janem Komasą
26.06, 16:30 Archiwum: spotkanie z Krystyną Czerni
27.06, 17:00 Miasto: architektura dla kultury