Gdzie współcześnie znajduje się miejsce (dla) sztuki? Co roku wydarzenia proponowane w ramach Generatora Malta skupiają się na placu Wolności. Część działań wyniesiemy w tym roku wysoko ponad bruk. W ramach Projektu Miopia, Krzysztof Łukomski we współpracy z Barbarą Bilon i zaproszonymi przez nich artystami i projektantami, zajmą balkony, okna i elewacje budynków wokół placu. Sytuacja będzie wyjątkowa - ich obiekty, działania performatywne i projekcje, będzie można dojrzeć tylko skupiając wzrok lub przykładając do oka lornetkę lub lunetę. Miopia Teamwork nie tylko stawia pod znakiem zapytania nasze relacje z przestrzenią, ale też konfrontuje nas z tradycyjnym myśleniem o dziele sztuki jako obiekcie wyeksponowanym na tle białej ściany galerii.
Z tekstu kuratorskiego:
Krótkowzroczność (z grec. „miopia”) to wada optyczna, w której oko niewłaściwie skupia promienie świetlne. Aby widzieć wyraźnie, krótkowidz próbuje sobie pomóc mrużąc oczy i zmniejszając rozproszenie obrazu na siatkówce poprzez zwiększenie głębi ostrości. W odniesieniu do współczesności i nadmiaru obrazu może też oznaczać niewrażliwość na bodźce. Nasze oczy i umysły podlegają procesowi akomodacji, przyzwyczajenia i znieczulenia na to, co wyświetla się na ekranach. Także na rzeczywistość poza-ekranową zaczęliśmy spoglądać za pomocą kadrów, memów, screenów i powidoków. Przez ten imprinting nierzadko zatracamy naturalną zdolność wychwytywania szczegółów, widzenia fenomenów. Coraz częściej przymrużamy oczy. Interwencje artystów i projektantów zaproszonych do udziału w wystawie zachęcają do poszukiwania właściwej „czujności” spojrzenia.
KURATORZY:
KRZYSZTOF ŁUKOMSKI – wykładowca Katedry Intermediów UAP oraz School of Form. Interesuje się interdyscyplinarnością współczesnej kultury i psychologią recepcji sztuki. Animator kultury, kurator nietypowych wystaw sztuki, inicjator wydarzeń artystycznych i programów edukacji kulturalnej. Działa na styku sztuki, designu i edukacji artystycznej. Jest konsultantem w wielu programach kulturalnych i edukacyjnych. Organizował i współtworzył kilkadziesiąt przedsięwzięć artystycznych w Polsce, Francji, Czechach, na Litwie, w Niemczech, USA, na Bałkanach, ostatnio także współkurator wieloletniego programu edukacji i wymiany kulturalnej pt. SOCIAL DESIGN FOR SOCIAL LIVING w Indonezji. Obecnie pracuje w Poznaniu, Szczecinie, Berlinie i Warszawie. Kiedy nie pracuje, podróżuje.
BARBARA BILON – studiowała na kierunku Design for Stage w Royal Central School of Speech and Drama w Londynie (2012). Podczas studiów projektowała zarówno scenografię, jak i kostiumy do produkcji teatralnych i performatywnych, pracowała również przy większych realizacjach, między innymi „As You Like It” w reżyserii Douglasa Rintoula. Projektuje wydarzenia kulturalne, tworzy kostiumy i scenografię. Od 2014 roku związana z Short Waves Festival. Obecnie studiuje na kierunku Communication Design w School of Form w Poznaniu.
Sekretne Projekty / Secret Projects:
Filip Figiel
Zuzanna Klein
Kalun Leung
Kuba Matuszczak
Patrycja Plich
Hubert Wińczyk
Marta WęglińskaProjekt Air-specific:
Dawid MisiornyMiopia Teamwork:
Damian Borejko
Luiza Gawron & Mateusz Wawrowski
Ariel Jędrzejczak
Maria Mikołajczak
Szymon Paśko
Marta Pera
Sylwia Pisz
Oliwia Przybyła
Joanna Statucka
Samanta Walczewska
Zuzanna Warszczyńska
Sarah Wiśniewska
Monika Wątroba