Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

projekt Huncwot, Bękarty
Galeriaprojekt Huncwot, Bękarty
 • Jan Komasa wyreżyseruje multimedialne widowisko na 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca ’56. 28 czerwca o godz. 22.00 na placu Mickiewicza Malta Festival Poznań, na zaproszenie Miasta Poznania, przedstawi opowieść o pierwszym buncie przeciw władzy komunistycznej, krwawo stłumionym przez wojsko.

  Jan Komasa jest autorem koncepcji artystycznej wydarzenia i jego scenariusza. To jeden z najbardziej utalentowanych i cenionych twórców polskiej kinematografii, urodzony w Poznaniu i nadal związany z tym miastem. O reżyserze głośno było za sprawą filmów „Sala samobójców”, w którym „żywy” obraz łączył się z komputerową animacją, oraz głośnego „Miasta 44” – w którym reżyser mierzył się w hollywoodzkim stylu z legendą Powstania Warszawskiego. W 2014 roku Komasa otrzymał prestiżowy Paszport „Polityki”.

  Maltańskie widowisko będzie fuzją obrazu, tańca i muzyki. Reżyser zaprosił do współpracy Mikołaja Mikołajczyka – choreografa, który przez wiele lat związany był z poznańskim Polskim Teatrem Tańca oraz Teatrem Wielkim (jako solista). Muzykę stworzą Bartek Wąsik i Miłosz Pękala z Kwadrofonik (również nagrodzonego Paszportem „Polityki”) we współpracy z Royal String Quartet. Elektronika spotka się z perkusją, fortepianami i kwartetem smyczkowym na żywo. Stronę wizualną, taneczną i muzyczną spektaklu dopełni technologia, która stworzy wrażanie terroru inwigilacji.

  Już 10 lat temu, w 50. rocznicę Poznańskiego Czerwca ’56, Festiwal Malta wystawiał plenerowe widowisko. Spektakl w reżyserii Izabeli Cywińskiej nawiązywał do jej głośnego przedstawienia „Oskarżony: Czerwiec pięćdziesiąt sześć” z 1981 roku. Tegoroczne wydarzenie opowie o strajku sprzed 60 lat językiem współczesnego widza. Plenerowy, otwarty i bezpłatny spektakl będzie zarazem finałem Malta Festival Poznań, który rozpocznie się 17 czerwca.

  Najnowsze informacje oraz szczegóły znajdziecie na wydarzeniu na Facebooku  Widowisko prezentowane jest w ramach obchodów 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca objętych honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
  www.prezydent.pl

 • JAN KOMASA – urodzony w 1981 r. reżyser filmowy i teatru telewizji. Silny związek artysty z Poznaniem, w którym się urodził, i z Warszawą, w której dorastał, zaowocował koncentracją jego twórczości na historii obu miejsc oraz analizie relacji międzyludzkich. Jako absolwent PWSFTviT jest autorem filmów nagrodzonych zarówno przez publiczność, jak i krytyków. Dziełem, które zadecydowało o jego pozycji w polskim kinie, jest „Sala samobójców” (2011). Film portretuje współczesną młodzież środkami charakterystycznymi dla nowych mediów łącząc „żywy” obraz z komputerową animacją. Kolejne dwa filmu ugruntowały pozycję Komasy, jako artysty świadomego i dojrzałego. „Powstanie Warszawskie” (2014) jest dokumentalnym zapisem wydarzeń sierpnia i września 1944 r. powstałym w oparciu o materiał powstańczych kronik filmowych. „Miasto 44” (2014), jest fabularną opowieścią, która okazała się przełomowa dla rozumienia specyfiki okupowanej Warszawy i walczących tam ludzi, szczególnie dla pokolenia urodzonego po 1989 r. Jan Komasa jest także reżyserem sztuki Teatru Telewizji „Golgota Wrocławska” (2008), dotykającej działalności stalinowskiego Urzędu Bezpieczeństwa, za którą otrzymał Grand Prix na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry” w Sopocie 2009. Laureat Paszportu „Polityki” 2014.

  MIKOŁAJ MIKOŁAJCZYK – urodzony 1969 r. tancerz i choreograf, wieloletni solista Teatru Wielkiego w Poznaniu, członek zespołu Wrocławskiego Teatru Pantomimy i Polskiego Teatru Tańca. Ukończył Państwową Szkołę Baletową w Poznaniu, studiował na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu historię sztuki i socjologię. Występował na scenach w Karlsrühe i Berlinie. Po silnej kontuzji w 2003 r., która wykluczyła go z zawodu tancerza baletowego, związał się ze sceną taneczną Art Stations Foundation. Tam zrealizował doceniany przez widzów i krytyków poruszający tryptyk: „Waiting”, „Z tobą chcę oglądać świat”, „Plaisir d'amour”, będący rodzajem artystycznej autobiografii. Jest autorem ruchu scenicznego do licznych spektakli teatralnych i operowych, m.in.: „Lulu” w reż. Michała Borczucha (Narodowy Teatr Stary w Krakowie), „Marat-Sade” w reż. Mai Kleczewskiej (Teatr Narodowy w Warszawie), „Odyseja” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego (Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu). Współtworzy zainicjowany w ramach projektu „Wielkopolska: Rewolucje” popularny cykl spektakli z udziałem amatorów z Domu Kultury w Zakrzewie.

  BARTEK WĄSIK – urodzony w 1978 r. pianista i aranżer. Laureat Paszportu „Polityki” 2014, „Gwarancji Kultury” przyznawanej przez TVP Kultura i zdobywca tytułu „Polak z Werwą”, prestiżowego Konkursu Europejskiej Unii Radiowej. Założyciel i członek Lutosławski Piano Duo oraz kwartetu Kwadrofonik, Bartek Wąsik zdobył z nimi liczne nagrody. Projekt artysty zatytułowany „Nowa Warszawa” otworzył drogę do współpracy pianisty z takimi artystami, jak Katarzyna Nosowska czy Muniek Staszczyk. Jednocześnie rozpoczął intensywną artystyczną przyjaźń ze Stanisławą Celińską i Royal String Quartet. Projekt „Nowa Warszwa” został uhonorowany „Wdechą” i „Gwarancją Kultury” przyznawaną przez TVP Kultura. W 2010 r. występował w Filharmonii Berlińskiej i Carnegie Hall z własnymi opracowaniami utworów Fryderyka Chopina uznanymi przez Herald's jedno z najciekawszych zjawisk muzycznych. W 2015 r. opracował program utworów Arvo Pärta prezentowany w ramach Nostalgia Festival Poznań 2015.

  MIŁOSZ PĘKALA – urodzony w 1981 roku, perkusista. Specjalizuje się w grze na wibrafonie, zestawach multiperkusyjnych oraz instrumentach latynoamerykańskich. Jest absolwentem klasy perkusji Stanisława Skoczyńskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie, którą ukończył dyplomem z wyróżnieniem. Studia kontynuował w The Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze u Gerta Mortensena. Swoje umiejętności rozwijał pod kierunkiem takich artystów, jak Andrzej Kruk, Katarzyna Myćka, Jean Geoffroy, Nippy Noya, Ricardo Flores, Gustavo Aquilar, William Moersch, Daniel Berg. Od 2002 jest członkiem duetu Hob-beats (z Magdaleną Kordylasińską). Zespół współpracował m.in. z Johnem Beckiem, Emmanuelem Sejourne, Stevenem Schickiem, Mathiasem Reumertem, Martą Klimasarą. W 2004 roku otrzymał I nagrodę na 2. Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym im. Mikołaja Stasiniewicza w Warszawie i Nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy, w 2009 został finalistą IPCL Percussion Duo Competition Luxemburg. Od 2005 współtworzy również kwartet Kwadrofonik (Pękala, Kordylasińska, Emilia Sitarz, Bartłomiej Wąsik) – w 2006 zdobył z grupą Grand Prix TV Polonia, Nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy oraz nagrodę publiczności Burza Braw na 9. Festiwalu Nowa Tradycja, w 2007 – Nagrodę Specjalną 3. Konkursu Europejskiej Unii Radiowej EBU Svetozar Stracina w Bratysławie.

  KWADROFONIK – to jedyny tego typu kwartet w Polsce i jeden z niewielu istniejących na świecie, powstały z połączenia dwóch duetów: fortepianowego i perkusyjnego. Tworzą go Emilia Sitarz i Bartek Wąsik (Lutosławski Piano Duo), Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala (Hob-beats Percussion Duo). Wszyscy członkowie zespołu są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Wykonują utwory współczesnych kompozytorów XX wieku: Beli Bartóka, Georga Crumba, Rolfa Wallina. Drugą równie ważną częścią działań zespołu jest wykonywanie utworów własnej kompozycji. Muzycy skupiają się na poszukiwaniach nowych brzmień i źródeł inspiracji szczególnie w muzyce ludowej. Zespół zdobył liczne nagrody polskie i zagraniczne: „Grand Prix” IX Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, Nagrodę Prezydenta Miasta Warszawy oraz Nagrodę Publiczności „Burzę Braw” (2006); Nagrodę Specjalną Konkursu Europejskiej Unii Radiowej EBU „Svetozar Stracina” w Bratysławie (2007), Folkowy Fonogram Roku (2009), Paszport „Polityki” w kategorii: Muzyka poważna (2014). W 2008 r. przy współpracy Polskiego Radia ukazała się pierwsza płyta zespołu „Folklove”. W kwietniu 2015 r. przy współpracy Narodowego Instytutu Audiowizualnego ukazała się album „Requiem ludowe” Kwadrofonik i Adam Strug uznane za jeden z najlepszych wydawnictw muzycznych roku.

  ROYAL STRING QUARTET – nominowany do prestiżowej nagrody Royal Philharmonic Society to dziś jeden z najbardziej dynamicznie działających kwartetów smyczkowych na świecie. Został założony w 1998 r. w składzie: Izabella Szałaj-Zimak – I skrzypce, Elwira Przybyłowska – II skrzypce, Marek Czech – altówka, Michał Pepol – wiolonczela. Międzynarodową karierę zespołu zapoczątkowało zaproszenie do programu BBC New Generation Artists. Obecnie zespół gości na najważniejszych europejskich scenach i festiwalach. Kwartet współpracuje z wytwórnią Hyperion, dla której nagrał płyty z muzyką Szymanowskiego, Lutosławskiego, Pendereckiego, a także album z kompletem kwartetów smyczkowych Góreckiego, wymienianym przez międzynarodową krytykę wśród najważniejszych interpretacji tego repertuaru. W marcu 2015 r. ukazała się najnowsza płyta zespołu, prezentująca utwory Pawła Szymańskiego i Pawła Mykietyna. W październiku 2015 r. kwartet wykonał w Poznańskiej Farze koncert muzyki Arvo Pärta w ramach Nostalgia Festival Poznań 2015.


   

 • scenariusz i reżyseria: Jan Komasa
  choreografia: Mikołaj Mikołajczyk
  muzyka: Miłosz Pękala, Bartosz Wąsik
  muzycy: Kwadrofonik, Royal String Quartet, Joanna Duda, Mischa Kozłowski
  wykonanie utworu „Evil Nigger” Juliusa Eastmana: Emilia Sitarz, Bartosz Wąsik, Joanna Duda, Mischa Kozłowski
  asystentka choreografa: Anna Krysiak
  tancerze: Jose Alves (solista), Magdalena Bartczak, Fabian Fejdasz (Polski Teatr Tańca), Vladimir Fortunenko, Carlos Aller, Kacper Lipiński, Agnieszka Łuczyńska, Justyna Kalbarczyk, Valeria Khripatch, Patryk Klepacki, Marta Kosierdzka, Maciej Kosteczka, Anna Krysiak, Katarzyna Kulmińska (Polski Teatr Tańca), Kornelia Lech (Polski Teatr Tańca), Alisa Makarenko, Małgorzata Mielech, Viktoria Nowak (solistka), Krzysztof Nowakowski, Frederico Paris, Marta Pera, Adrian Radwański (Polski Teatr Tańca), Kuba Starzycki, Krystyna Szydłowska, Zofia Tomczyk, Natalia Trafankowska, Sara Maria Usignoli, Marta Zawadzka
  realizacja dźwięku: Robert Migas
  kostiumy: Klaudia Filipiak, Błażej Teliński
  reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski
  realizacja światła: Jan Scheiner
  scenografia: Marita Lipska
  producent: Paulina Tarnawska
  asystent producenta: Mikołaj Szymkowiak
  koordynator: Jacek Woda
  zastępca dyrektora: Małgorzata Mikołajczak
  dyrektor naczelny: Michał Merczyński
  premiera: 28 czerwca 2016, Malta Festival Poznań
  producent: Fundacja Malta

  Podziękowania: Polski Teatr Tańca – dyrektor Ewa Wycichowska
  Sponsorzy: SGB Bank S.A., EXIDE Technologies / Centra, ZETO

  Widowisko jest częścią Malta Festival Poznań. Festiwal jest realizowany przy wsparciu finansowym:
  Miasta Poznania, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Wielkopolskiego