Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. materiały prasowe
Galeriafot. materiały prasowe
  • „Nostalgia” opowiada o rosyjskim poecie, Andrieju Gorczakowie i jego podróży do Włoch śladami swojego rodaka Maksima Bieriezowskiego – XVII-wiecznego kompozytora, który po powrocie do Rosji popełnił samobójstwo. Pierwszy nakręcony poza granicami ZSRR film Andrieja Tarkowskiego to, jak mówił sam reżyser, opowieść o poczuciu wykorzenienia, którą odczuwają Rosjanie po opuszczeniu własnego kraju. Dzieło Tarkowskiego to ciągłe balansowanie na granicy rzeczywistości i wyobraźni, ujęte w doskonałą wizualną formę. Andriej Tarkowski otrzymał za reżyserię „Nostalgii” główną nagrodę na Festiwalu Filmowym w Cannes.

    Andriej Tarkowski (1932–1986) jest uważany za jednego z największych artystów w historii sztuki filmowej, nazywany „poetą ekranu”. Jego filmy zdobywały nagrody m.in. na Festiwalu Filmowym w Cannes i w Wenecji. Najbardziej znanymi dziełami Tarkowskiego są „Andriej Rublow” (1969), „Stalker” (1979), „Zwierciadło” (1975). Jego ostatni film „Ofiarowanie” (1986) wyróżniono nagrodą BAFTA dla najlepszego filmu zagranicznego. Tarkowski poruszał w swojej sztuce tematykę duchowości, poszukiwania transcendencji oraz egzystencjalnego rozdarcia definiującego życie ludzkie.