„Niewidzialne Miasto” to internetowa baza fotografii dokumentująca przejawy życia i działań mieszkańców, które są alternatywne wobec wielkomiejskich standardów i globalnej estetyki, przez co pozostają poza zasięgiem naszego wzroku. To także ogólnopolski projekt badawczy zainicjowany przez prof. Marka Krajewskiego. Lokalne agory, miejsca dziecięce i sakralne, amatorskie przeróbki i użyteczne rozwiązania, reklamy i upiększenia powstają dzięki pracy ludzki rąk i wyobraźni. Spacer po niewidzialnym mieście ma pokazać nie tylko jego koloryt, to co w nim fascynujące, ale również to, co ważne i potrzebne miastu. Zainicjujemy spotkania z jego twórcami; może uda nam się czegoś nowego dowiedzieć. Zweryfikujemy też trwałość ich pracy rąk, intryguje bowiem, co zostało po 2007 roku, gdy powstawała baza zdjęć. Gdyby jednak okazało się, że niewiele, nie ma obaw, z pewnością wyrosło już nowe, spacer się odbędzie.
z cyklu: Niewidziane Miasto
Rezygnując z przetartych szlaków i nadrzędnej zasady organizującej nasze osobiste ścieżki – „od celu do celu” – chcemy przyjrzeć się miastu z perspektyw niedostrzeganych lub nieobecnych na co dzień. Zaprosiłyśmy niecodziennych przewodników, ekspertów różnych dziedzin m.in.: mikrobiologii, botaniki, socjologii czy architektury, którzy pokażą nam swój punkt widzenia. Wspólnie spróbujemy odwrócić zasadę, według której to mapa reguluje nasze doświadczenie przestrzeni.
MICHAŁ PODGÓRSKI – doktor socjologii. Członek zespołu badawczego projektu „Niewidzialne miasto”. Publikował m.in. w „Kulturze i Społeczeństwie”, „Kulturze Współczesnej”, „Czasie Kultury”. Obszar jego socjologicznych dociekań to przede wszystkim miasto, codzienność, wizualność, sztuka XX wieku (architektura, malarstwo, design) oraz świat zmysłów. Obecnie pracuje jako statystyk.