Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

projekt wizualny przygotowany przez Franciszka Sterczewskiego
Galeriaprojekt wizualny przygotowany przez Franciszka Sterczewskiego
  • Zaparkuj siebie w mieście!
    więcej informacji na FB!

    Ponad 30 miejsc parkingowych animujemy na Park(ing) Day w Poznaniu
    Poznańskie ulice nabierają rumieńców i nowych funkcji. W sobotę, 17 września, sprawdzimy jak przyjemnie można spędzić czas w centrum Poznania, wspólnie z rodziną, przyjaciółmi i innymi mieszkańcami, na ponad 40 miejscach parkingowych. Malta Festival Poznań po raz czwarty włącza się w międzynarodową akcję Park(ing) Day, ale po raz pierwszy w ramach organizowanego przez Miasto Poznań Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

    Zaparkuj siebie w całym mieście
    Po raz pierwszy też do wspólnego świętowania zaprosiliśmy ponad 30 zaprzyjaźnionych instytucji kultury, kawiarni, małych przedsiębiorstw, by wystawić przed witrynami stoliki, krzesła, doniczki z zielenią i zamienić kawałek ulicy w miejsce przyjazne człowiekowi. Będą niespodzianki m.in. Teatr Wielki w Poznaniu otworzy przed operą teatralną garderobę a Sklep Moher zaprosi do wspólnego szydełkowania.

    Kulturalny parking na Ratajczaka
    Szykujemy także kulturalny parking. Przy ul. Ratajczaka, między ulicami św. Marcin i 27 Grudnia, powstanie specjalny Pas Kultury, który Fundacja Malta stworzy razem z Biblioteką Raczyńskich w Poznaniu, Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu, „Gazetą Wyborczą”, Kinem Muza, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną, Teatrem Polskim w Poznaniu i Wydawnictwem Miejskim Posnania.
    Każdy z partnerów szykuje na ten dzień coś specjalnego. Przygotowujemy m.in. adaptację parkingu na scenę teatralną, warsztaty plastyczne dla rodzin, czytanie książki na głos, punkt bookcrossingowy, czytelnię książek o Poznaniu i o teatrze a także wydarzenia z okazji „Dnia Batmana”, czyli otwarcia „Czytelni Nowa” z dziewięciotysięcznym zbiorem komiksów.

    Tuż obok, na św. Marcinie, wydarzenia edukacyjne i konsultacje dotyczące ostatnich zmian w ramach Strefy Tempo 30 zorganizuje stowarzyszenie Rowerowy Poznań oraz Zarząd Dróg Miejskich.

    Równowaga na ulicy
    Bez obaw. Unikniemy zamykania ulic. Zamiast rewolucji proponujemy ewolucję oraz równowagę między interesem każdego z użytkowników ulicy. Wiemy, że samochody wciąż są ważnym i częstym środkiem transportu wielu poznaniaków, ale to ulice przyjazne dla pieszych pełnią miastotwórczą rolę. Działamy, by krok po kroku, stolik po stoliku tworzyć wspólnotę mieszkańców.

    Do zobaczenia na ulicy!

    Wydarzenia w Pasie Kultury, 17 września, godz. 10.00-17.00

    Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu: punkt bookcrossingowy, warsztaty plastyczne dla dzieci i rodziców „2 koła i więcej z książek i wyobraźni” (w godz. 11.00-13.00), głośne czytanie książki „Niezwykłe przygody latającej myszy” Torbena Kuhlmanna
    Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu: miniczytelnia z zeszytami z trójwymiarowymi okładkami, komiksami, wydaniami kolekcjonerskim oraz wydarzenia z okazji „Dnia Batmana”, czyli otwarcia „Czytelni Nowa” z dziewięciotysięcznym zbiorem komiksów.
    – „Gazeta Wyborcza”: mobilna redakcja gazety
    Muzeum Narodowe w Poznaniu: akcja „Zatrzymaj się, wyraź się”
    Teatr Polski w Poznaniu: adaptacja parkingu na scenę teatralną z użyciem scenografii zdjętych z afisza spektakli. Aktorzy i pracownicy Teatru Polskiego zachęcać będą do interakcji
    Wydawnictwo Miejskie Posnania: warsztaty plastyczne „Malujemy Poznań” dla dzieci w wieku 4-10 lat (w godz. 12.00-14.00) oraz mobilna czytelnia książek Wydawnictwa Miejskiego Posnania „Poznań pod ręką”
    –  Kino Muza: konsultacje projektu rozbudowy kina (10.00-12.00), warsztaty robienia zakładek z taśmy filmowej
    (10.00-17.00) a także filmowe kolorowankii wydawanie plakatów filmowych
    PLOT, Centrum Informacji Miejskiej: Wycieczka: Chodnikiem, po jezdni i na szynach – transport w sercu miasta; start: 10:30, skrzyżowanie ul. Ratajczaka i Św. Marcin (przy „Alfie”), przewodnik: Janusz Górny, Grupa Przewodników PoPoznaniu.pl; podczas wycieczki uczestnicy będą mieli okazję poznać historię rozwoju transportu w sercu Poznania i cofnąć się do czasu omnibusów, konnych tramwajów i kolei parowej. Tematem wycieczki będzie także współczesna polityka transportowa miasta oraz plany rozwoju transportu. Wycieczka nie wymaga zapisów, ani zakupu biletów. Przewodnika można wynagrodzić dobrowolnym napiwkiem.; wybrane pozycje Wydawnictwa Miejskiego Posnania, bezpłatne wydawnictwa turystyczne oraz informacja turystyczna

    Aranżacje przestrzeni dopełnią trawiaste poduchy, wygodne pufy, leżaki, ławki, stoliki, które zapewnia Fundacja Malta.

    Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

    KTO I GDZIE SIĘ PRZYŁĄCZA:

    PAS KULTURY / ul. Ratajczaka 31-39
    Biblioteka Raczyńskich
    Biblioteka Uniwersytecka
    Muzeum Narodowe
    Wydawnictwo Miejskie
    Teatr Polski
    Fundacja Malta
    Gazeta Wyborcza
    Kino Muza

    Centrum Informacji Miejskiej
    PLOT

    RATAJCZAKA
    Sklep Moher, nr 8
    Minister Cafe, nr 34
    Szafari, nr 30
    Zagrodnicza, nr 27
    Stragan, nr 31

    FREDRY
    Teatr Wielki w Poznaniu, nr 9
    Juice Drinkers, nr 6
    Viva Pomodori, nr 3
    Kawiarnia W-Z, nr 12

    ŚW. MARCIN

    Kino Muza, nr 30

    KOŚCIUSZKI
    Bo, nr 84

    PLAC CYRYLA RATAJSKIEGO
    Cyryl, ul. Libelta 1 A, wejście od pl. Cyryla
    Bar Mleczny "Pod Arkadami", nr 10

    23 LUTEGO
    Dwa Krzesła, nr 23
    Uniwersytet Artystyczny, nr 24

    NOWOWIEJSKIEGO
    Kawiarnia Dobra, nr 15

    SZKOLNA
    Księgarnia Odnowa, nr 5
    Tylko u Nas, nr 7

    PODGÓRNA
    Bar Mleczny Przysmak, nr 2

    PLAC WIOSNY LUDÓW
    Habas, nr 3

    PLAC KOLEGIACKI
    Republika Róż, nr 2a

    DĄBROWSKIEGO
    Teatr Nowy, nr 5
    Juice Drinkers, nr 8
    Karpicko, nr 33
    Zagrodnicza, nr
    Kino Rialto, nr 38
    Bar Mleczny Jeżycki, nr 39

    MICKIEWICZA
    Brisman, nr 20

    SŁOWACKIEGO
    Centrum Amarant, nr 19/21
    Cho na ciacho, nr 27

    ZEYLANDA
    Green Way

    RÓŻANA
    Start, ul. Górna Wilda 74/63, na rogu ulic Spadzistej i Różanej
    Pora Dnia, nr 15
    Niezły Meksyk, nr 15

    GŁOGOWSKA
    Bar Mleczny Euruś, nr 18

    Pomysł i koordynacja: Joanna Pańczak, Franciszek Sterczewski
    Inicjator: Malta Festival Poznań
    Współorganizatorzy: Miasto Poznań, ZDM

    Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Prezydenta Miasta Poznania, w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu
     

  • (...) jesteśmy przekonani, że partnerstwo i współpraca są możliwe, a wielu właścicielom gastronomii po prostu się marzy, żeby móc postawić dwa stoliki na zewnątrz. Ale to musi być ewolucja, a nie rewolucja - przekonuje Franciszek Sterczewski.
    Kawę wypij na chodniku, Elżbieta Polcyn, poznan.wyborcza.pl, 16.09.2016

    Zależało nam, żeby zaprosić do współpracy bardzo różnorodne instytucje, również takie, które na co dzień, nie kojarzą się z miejskim aktywizmem - mówi Joanna Pańczak z Malta Festival. Można było i wymienić się książkami, zagłębić się w komiksach wystawionych przez Bibliotekę Uniwersytecką UAM, wziąć udział w warsztatach Muzeum Narodowego i Centrum Informacji Miejskiej, czy dać się oprowadzić po mieście śladami historii komunikacji razem z przewodnikami z grupy PoPoznaniu czy przymierzyć kostiumy wprost z garderoby Teatru Wielkiego.
    Park(ing) Day. Poznaniacy wyszli na ulice i świetnie się bawili!, poznan.wyborcza.pl, 17.09.2016

    Poprzez Maltę wprowadzamy sztukę na ulice, staramy się wyrwać przechodniów z codzienności. Poprzez Park (ing) Day chcemy wprowadzić zmiany, które pozwolą zastanowić się jakiego miasta chcemy - mówi Małgorzata Mikołajczak, zastępca Dyrektora Fundacji Malta.
    Park (ing) Day w Poznaniu, Hubert Bugajny, poznan.pl, 16.09.2015

    Przez całą sobotę miejsca parkingowe przed instytucjami zostały przekształcone w przestrzeń do wypoczynku. Postawiono tam stoliki, gdzie można usiąść, wypić kawę, odpocząć.
    Park(ing) Day: Kilkadziesiąt miejsc parkingowych przekształcono na miejsca wypoczynku [ZDJĘCIA], gloswielkopolski.pl, 17.09.2016

    Sarmata a może królowa? Dzięki ulicznej garderobie, wystawionej przed poznańską operą, każdy może przejść całkowitą metamorfozę. W ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu, ponad 30 miejsc parkingowych w mieście zostało w różny sposób zagospodarowanych przez ludzi kultury czy restauratorów.
    Teatralna garderoba zamiast samochodów. W Poznaniu trwa Parking Day, tvn24.pl,17.09.2016

    Karnawalizacja, nieskrępowany lifestyle, przy całym swoim niewymuszonym kiczu, śmiechu i slow life. Co to komu szkodzi, zwłaszcza, że Park(ing) day, jak sama nazwa wskazuje, trwał dzień?
    FELIETON WOJTASZCZYKA. Malkontenctwo na parkingu, kulturaupodstaw.pl, 20.09.2016

    To eksperyment w kilkudziesięciu punktach miasta - tyle, że tylko na ten jeden dzień. Ale urzędnicy liczą, że takie akcje przyczynią się do ożywienia centrum i rezygnacji z samochodów. Zwłaszcza że dziś intensywnie promowali też komunikację miejską.
    Zrelaksowali się na ulicy, Seweryn Lipoński, wtk.pl, 17.09.2016

    Pomysł wziął się z San Francisco, gdzie od paru lat działa taka tradycja, że tego szczególnego wrześniowego dnia każdy, komu zależy na piękniejszej ulicy, zamienia jedno miejsce parkingowe w coś dla ludzi. Można przynieść doniczkę, stolik z krzesłami, zorganizować koncert albo garażową wyprzedaż. Wszystkie chwyty dozwolone - tłumaczy Franek Sterczewski.
    Ale zmiana! Poznań zamienił parkingi w ogródki, Kamil Babacz, rytmy.pl, 20.09.2016