Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

© Teatr Narodowy
Galeria© Teatr Narodowy
  • Odcinek inscenizowanego cyklu czytań, który odbył się w Teatrze Narodowym w sezonie 2013/2014. Cykl, zatytułowany „Wielcy niepoważni”, łączył lirykę, muzykę i dowcip. Twórcy badali, jak przenika się poważny i niepoważny nurt twórczości najbardziej znanych polskich poetów. Sięgali zarówno po utwory poetyckie, jak i pisane prozą, po poezję złączoną z humorem absurdalnym, czasem z sentymentalnym i refleksyjnym, innym razem z humorem podszytym goryczą, będącym reakcją na absurd rzeczywistości. Chcieli pokazać, że poezja nie zawsze „smutną ma twarz”, że obok utworów poważnych poeci „popełniali” utwory żartobliwe, że poezja może nas rozśmieszyć, a mało liryczna codzienność może okazać się zaskakująco poetycka. Czytania funkcjonowały jak rodzaj laboratorium, w którym sprawdzano sceniczne możliwości poezji: jak poezja poddaje się zabiegom inscenizacyjnym, jakie możliwości muzyczne otwiera, czy może być komunikatywna i atrakcyjna dla współczesnego odbiorcy? Na warsztat wzięto m.in. twórczość Tadeusza Różewicza, Stanisława Barańczaka, Wisławy Szymborskiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, a także Futurystów oraz Skamandrytów i Franciszka Fiszera.

    Tematem drugiego prezentowanego na Malcie odcinka będzie twórczość Mirona Białoszewskiego, poety, prozaika, dramatopisarza. Przejęzyczenia, językowe zbiegi okoliczności, często zabawna i absurdalna gra ze słowem służyły mu do opisu rzeczywistości. „Bądźmy świnią sztuki – mówił. – Sztuka jest wszystkożerna”. W ramach cyklu przywołamy zarówno poezję Białoszewskiego, jak i fragmenty tekstów Teatru Osobnego, który założył w swoim mieszkaniu wraz z Ludwikiem Heringiem i Ludmiłą Murawską.

  • scenariusz: Dorota Semenowicz
    reżyseria: Maciej Podstawny
    muzyka: Anna Stela, Magda Miklarz
    kuratorka cyklu: Dorota Semenowicz
    występują: Anna Markowicz, Bartłomiej Bobrowski, Dobromir Dymecki, Mateusz Rusin