Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. materiały prasowe
Galeriafot. materiały prasowe
  • 20 kwietnia 1999 roku do szkoły średniej w Columbine w Stanach Zjednoczonych przyszło dwóch uczniów z zakupionymi przez internet pistoletami maszynowymi i zamordowało piętnaście osób. Po dokonaniu masakry nastolatkowie popełnili samobójstwo. Film ukazuje mechanizmy rodzącej się przemocy. Rozpoczyna się przed mającymi nadejść tragicznymi wydarzeniami, relacjonuje sam przebieg dramatu i pozwala uchwycić zmiany, jakie zachodzą w społeczności dotkniętej terrorem. Biorą w nim udział przede wszystkim aktorzy nieprofesjonalni. Film zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes.

    Gus Van Sant (ur. 1952) to kultowy amerykański twórca kina niezależnego. W swojej twórczości skupia się na mrokach życia – bohaterami swoich filmów czyni rozmaitych wykolejeńców i outsiderów, ludzi żyjących na marginesie społeczeństwa. Jest autorem m.in. nagrodzonego Oscarem „Buntownika z wyboru” (1997), a także takich filmów, jak: „Moje własne Idaho” (1991) czy „Obywatel Milk” (2008). Van Sant realizował też teledyski dla Davida Bowiego, Red Hot Chilli Peppers i Eltona Johna.