Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. Andrzej Gorz
Galeriafot. Andrzej Gorz
  • Międzysektorowe partnerstwa dla przestrzeni miejskiej

    Podczas spotkania w Akademii Miasta członkowie Otwartego Jazdowa pokażą i opowiedzą o testowanych modelach oraz efektach poszukiwań i rekomendacjach. Porozmawiamy też o funkcjonowaniu partnerstwa, dobrych praktykach, napotykanych trudnościach, związanych ze strukturą decyzyjną, osadzeniem zasad w dokumentach planistycznych, finansowaniem, projektowaniem i zachowywaniem założeń zrównoważonego rozwoju.

    Od 2015 roku zespół powołany w ramach Otwartego Jazdowa – Partnerstwa dla Osiedla Jazdów* poszukuje zrównoważonego modelu kreowania i współzarządzania przestrzenią miejską w stałej współpracy mieszkańców, ośrodków badawczych, administracji publicznej i podmiotów ekonomii społecznej. Badacze przeanalizowali ponad 100 przypadków miejsc lub mechanizmów odpowiadających poszukiwanemu modelowi. Wśród nich znajdują się zarówno sposoby działania Rodzinnych Ogrodów Działkowych, spółdzielni, kooperatyw mieszkaniowych, wybranych miejskich autonomii (Holzmarkt i ExRotaPrint w Berlinie, Darwin Eco-system w Bordeaux) oraz programów publicznych.

    Projekt badawczy jest prowadzony w ramach Civic-managed areas, dzięki wsparciu European Cultural Foundation i Biura Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych.

    Goście: Andrzej Górz i Michał Augustyn

    Andrzej Górz – społecznik, członek Stowarzyszenia Mieszkańców Domków Fińskich Jazdów i społeczności Otwartego Jazdowa. Absolwent studiów inżynierskich w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych, podyplomowych Studiów Miejskich w Instytucie Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie oraz Akademii Inicjatyw Sąsiedzich. W 2015 roku brał udział w projekcie Radical Democracy: Reclaiming the Commons, jako członek warszawskiego zespołu był jednym z inicjatorów Miasto Wspólna Sprawa - nieformalnej koalicji warszawskich inicjatyw działających na rzecz dobra wspólnego, w tym ochrony przestrzeni publicznej. Od 2011 roku zaangażowany w obronę domków fińskich, wspierając proces przemiany Osiedla Jazdów w miejsce otwarte na działania społeczno-kulturalne. Lubi fotografię, podróże, nocne spacery po mieście i kiszone ogórki.

    * Akcję „Otwarty Jazdów” uruchomili mieszkańcy osiedla oraz kilkanaście organizacji, które działają w kilku opuszczonych domkach fińskich w warszawskiej dzielnicy Jazdów. Dzięki temu odbywają się tam warsztaty, spotkania, spacery i wykłady na najróżniejsze tematy – od ekologii, przez dizajn po historię Warszawy. Działał tu m.in. warsztat stolarski, otwarta pracownia artystów z ASP oraz punkt przysług sąsiedzkich.