Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. Maciej Zakrzewski
Galeriafot. Maciej Zakrzewski
 • TEATR: SPOTKANIE Z MARIUSZEM BONASZEWSKIM
  18.06, 17:00 / plac Wolności

  Poprzez obecność aktora na scenie teatr nawiązuje bezpośredni kontakt z publicznością, co odróżnia go od innych form widowisk, takich jak telewizja czy kino. Czy aktor jest świadomy obecności widzów, czy zapomina o nich na czas przedstawienia? Jak przygotowuje się do spektaklu? Czy jego praca jest ustaloną kompozycją gestów, mimiki, intonacji i modulacji głosu, czy każdorazowym eksperymentem? Czy to proces mechaniczny, czy duchowy? Jakie miejsce zajmuje w nim widz? Czym różnią się wyzwania stawiane aktorowi przez teatr od tych stawianych przez film?

  Mariusz Bonaszewski (ur. 1964) – aktor Teatru Narodowego w Warszawie. Wielokrotnie współpracował z Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Jarockim, Krzysztofem Warlikowskim (m.in. słynny Tinker w „Oczyszczonych” Sarah Kane i Charles Swann we „Francuzach” wg Prousta), Grzegorzem Wiśniewskim. Skupia się na karierze teatralnej, ale od czasu do czasu pojawia się też w filmach (m.in. „Daas” Panka, „Glina” i „Jack Strong” Pasikowskiego, „Jeziorak” Otłowskiego) i serialach telewizyjnych. Popularność przyniosła mu rola profesora medycyny, Jana Sarapaty w serialu „Na dobre i na złe”.

  WIDZ, AKTOR, ŚWIADEK. Rozmowy na placu

  Jak co roku programowi artystycznemu Malty towarzyszy Forum, czyli rozmowy, w których w sposób przekrojowy rozważamy główny temat festiwalu. W tym roku jest nim relacja między widzem, aktorem i świadkiem – zmienność pozycji, z których patrzymy na świat. Kwestiom tym przyjrzymy się z punktu widzenia osób zawodowo uczestniczących i obserwujących: z perspektywy aktora (Mariusz Bonaszewski), reportażysty (Wojciech Jagielski), fotoreportera (Wojciech Grzędziński), reżysera filmowego (Jan Komasa), dziennikarza śledczego (Marcin Kącki), pisarza (Piotr Siemion). Porozmawiamy też o tym, czego nie dostrzegamy: o opuszczonych i ukrytych przestrzeniach w mieście oraz o ludziach, którzy choć w nim mieszkają pozostają niezauważeni – imigrantach. Spotkania poprowadzą dziennikarze radiowej Trójki: Barbara Marcinik, Agnieszka Obszańska, Michał Nogaś. Rozmowom będą towarzyszyć inscenizowane czytania książek, których autorami są zaproszeni do Forum goście.

  Program spotkań w ramach Forum:

  18.06, 17:00 Teatr: spotkanie z Mariuszem Bonaszewskim
  19.06, 17:00 Wspólnota: spotkanie z Wojciechem Jagielskim (rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki „Modlitwa o deszcz”)
  20.06, 17:00 Wspólnota: migranci
  21.06, 17:00 Miasto: pustostany
  22.06, 17:00 Miasto: spotkanie z Marcinem Kąckim (rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki „Białystok” Marcina Kąckiego)
  23.06, 17:00 Autobiografia: spotkanie z Piotrem Siemionem (rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki „Dziennik roku Węża” Piotra Siemiona)
  24.06, 17:00 Fotografia: spotkanie z Wojciechem Grzędzińskim
  25.06, 17:00 Archiwum: spotkanie z Janem Komasą
  26.06, 16:30 Archiwum: spotkanie z Krystyną Czerni
  27.06, 17:00 Miasto: architektura dla kultury