Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

Otwarcie Malta Festival Poznań 2016 / fot. Klaudyna Schubert
GaleriaOtwarcie Malta Festival Poznań 2016 / fot. Klaudyna Schubert
 • Działania społeczne od kuchni. Animacja kultury w teorii i praktyce

  Współczesne miasta pulsują licznymi projektami społecznymi i artystycznymi. Jednak nie wszystkie działania można określić jako udane i warte naśladowania. W ramach warsztatu przyjrzymy się wybranym projektom społeczno-kulturowym. Spróbujemy rozłożyć je na czynniki pierwsze, poszukać przyczyn ich sukcesów i porażek, wskazać udane i nietrafione rozwiązania. Porozmawiamy o tym, w jaki sposób dotrzeć do różnych osób czy grup społecznych i zachęcić je do wspólnego działania. Omówimy kilkanaście prostych metod badawczych, które umożliwiają samodzielne przeprowadzenie diagnozy potrzeb, a także kilkanaście metod pracy z zakresu animacji społeczno-kulturowej. W ramach pracy zespołowej wypracujemy twórcze sposoby dostosowywania ich do konkretnych sytuacji. Będziemy oglądać filmy, dyskutować, pracować w terenie i korzystać ze zbioru „Pomysły do zrobienia” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” (www.e.org.pl). Wszystko to ma przybliżyć uczestników do konkretyzacji i ugruntowania własnych pomysłów na działania kulturalne i społeczne.
   

 • KAROLINA PLUTA
  Animatorka kultury, pedagożka teatru, członkini zarządu Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, performerka. Od 2008 roku związana z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”, w którym m.in. zarządzała pracą sieci Latający Animatorów Kultury i Latających Socjologów. Autorka projektów społecznych i materiałów edukacyjnych dla animatorów kultury, bibliotekarek i nauczycieli. Prowadzi szkolenia, konsultacje społeczne i warsztaty dla młodzieży, pracowników instytucji kultury, nauczycieli, lokalnych liderów i seniorów. Współpracuje z Instytutem Teatralnym i Warszawską Operą Kameralną.

  KATARZYNA WALA
  Antropolożka kulturowa, badaczka jakościowa, doktorantka etnologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2012 roku Latająca Socjolożka w programie Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. W ramach współpracy z Towarzystwem, projektuje i realizuje warsztaty oraz szkolenia dla różnych grup społecznych; prowadzi badania jakościowe, w tym diagnozy i konsultacje społeczne. Opiekunka projektów animacyjnych („OrlikLab”, „Zoom na Rady Seniorów”). Koordynatorka m.in. projektu badawczego Wrocław – wejście od podwórza, projektu animacyjno-edukacyjnego Latające Muzeum Współczesne. W swojej pracy naukowej zajmuje się koncepcjami zamieszkiwania, umiejscowienia i wykluczenia.