Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. materiały prasowe
Galeriafot. materiały prasowe
  • Nieznany nadawca wprowadza chaos w uporządkowany, mieszczański porządek paryskiej rodziny. Bogate małżeństwo otrzymuje taśmę wideo, na której widzi swój dom. Tajemnicze przesyłki zaczynają się powtarzać, a kasetom towarzyszą dziwne, krwawe rysunki. Ślady prowadzą do wypartych historii z dzieciństwa głównego bohatera. Reżyser nieustannie mnoży pytania i wątpliwości, pytając o granice odpowiedzialności za drugiego człowieka. Za reżyserię filmu Ukryte Michael Haneke został nagrodzony Złotą Palmą w Cannes.

    Michael Haneke urodził się w 1942 roku w Monachium, ale wychował w Wiedniu, gdzie jego rodzina przeniosła się tuż po wojnie. Studiował psychologię, filozofię i teatrologię. Zajmował się krytyką filmową, pracował w teatrach i w telewizji. Na dużym ekranie zadebiutował w 1989 roku filmem „Siódmy kontynent”. Międzynarodowy sukces osiągnął osiem lat później dzięki „Funny Games”. Pozycję jednego z mistrzów kina europejskiego zapewniły mu takie dzieła, jak „Kod nieznany”, „Pianistka” czy „Ukryte”. Filmy Hanekego prezentowane są na najważniejszych festiwalach, m.in. w Cannes, gdzie zdobywały Złotą Palmę, nagrodę specjalną jury, wyróżnienie za reżyserię czy FIPRESCI. Reżyser był wielokrotnie nominowany do Europejskich Nagród Filmowych.