Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

kadr z film SONNTAG, BÜSCHERHÖFCHEN 2
Galeriakadr z film SONNTAG, BÜSCHERHÖFCHEN 2
  • W ramach Akademii Miasta i Jesieni Filmowej zapraszamy na Urban View – program filmów krótkometrażowych o szeroko pojętej miejskości.

    Jeśli miasta zachowają obecne tempo rozwoju to do 2030 r. co drugi Ziemianin będzie mieszkał w mieście, a do 2050 r. tylko jedna trzecia ludzkości będzie się osiedlać poza obszarem zurbanizowanym. Dlatego miasto należy cały czas analizować i stwarzać na nowo tak, by sprostało oczekiwaniom jego lokatorów.

    Dzięki filmom zaprezentowanym w ramach Urban View przeniesiemy się w miejsca, które stawiają kluczowe pytania o jakość naszego życia w miejskiej dżungli. To także idealna okazja do celebracji przestrzeni, w której przebywamy na co dzień, zarówno wystylizowanych prywatnych domów, jak i monumentalnych budowli, niosących ze sobą niesamowity ładunek historyczny. To moment, w którym możemy zadać sobie pytanie czy świadomie poruszamy się w przestrzeni, w której funkcjonujemy. Film to doskonałe narzędzie do przyjrzenia się uważnie tej kwestii.

    Temat miasta będą eksplorować też uczestnicy Akademii Miasta, nowego, edukacyjnego programu Malta Festival Poznań, którego pierwsza edycja odbywa się w październiku i listopadzie. Podczas spotkań z artystami, animatorami i badaczami z Polski, Holandii i Danii uczestnicy poznają autorską metodę planowania przestrzennego z użyciem gry, sposoby wykorzystywania mediów cyfrowych do badania i tworzenia nowych narracji w miastach oraz dowiedzą się jak przeprowadzić badania potrzeb i problemów lokalnej społeczności i przeanalizują sukcesy i porażki projektów miejskich. Więcej informacji w zakładce PROGRAM URBAN VIEW.

    Organizatorzy: Fundacja Malta / Fundacja Ad Arte
    Finansowanie: ze środków Urzędu Miasta Poznania

  • A Second World / reż. Ruben Woodin Deschamps, Oscar Hudson / dokument / Wielka Brytania / 2016 / 18 min.

    Stary Serb komunikuje się z komunistycznymi kosmitami, podczas gdy seria futurystycznych jugosłowiańskich pomników wojennych rozpada się i niszczeje w opuszczonych miejscach. „A Second World” to nostalgiczny obraz niezrealizowanej i nierealnej wizji utopijnej Jugosławii.

    WHACK / reż. Syni Pappa / fabuła / Chorwacja, Grecja / 2015 / 14 min.

    Futurystyczna metropolia Aten. Najpopularniejszy trend w mieście, samobójstwo staje się nielegalne. Rząd uznaje je za okrutną zbrodnię, a mieszkańcy, którzy usiłują ją popełnić, zostają zamykani w więzieniach. Kamera przemierza dysfunkcyjny pejzaż miejski ukazując bohaterów w ich ostatnich momentach, a raczej w tych, które miały być ich ostatnimi.

    Jana Kirschner - Duch Mesta Official Music Video / reż. Veronika Kocourková / teledysk / Słowacja / 4 min.

    Historia dziewczynki, która z pomocą psa musi uratować świat przed złym kosmicznym potworem...

    SONNTAG,BÜSCHERHÖFCHEN 2 / reż. Miriam Gossing, Lina Sieckmann / dokument / Niemcy / 2014 / 13 min.

    Prywatny dom w Bergisches w niedzielę. Wnętrze domu to niezwykle estetyczne środowisko, gdzie życie codzienne przebiega etapowo w egzotycznej scenerii indywidualnych fantazji. Automatyka domowa toczy się równolegle do codziennej rutyny jego mieszkańców i zapewnia temu miejscu swoje własne życie.

    Symbolic Threats / reż. Misha Leinkauf, Lutz Henke, Matthias Wermke / dokument / Niemcy / 2015 / 17 min.

    W lipcową noc 2014 roku ktoś wdarł się na dwie wieże nowojorskiego Manhattan Bridge, zawieszając białe flagi w miejsce wiszących tam zwykle flag amerykańskich. Zdarzenie, początkowo niezauważone, z czasem wywołało falę gwałtownych reakcji i interpretacji – jak odczytywać intencje sprawców – jako wrogi akt terroru, głupi żart, czy może prowokację artystyczną? „Symbolic Threats” przełamuje barierę między dokumentem a prowokacją. W projekt zaangażowani są Matthias Wermke i Mischa Leinkauf – artystyczny duet, którego lokowana w miejskiej przestrzeni twórczość, określana jest przez niektórych krytyków jako post-graffiti.

    #YA / reż. Ygor Gama, Florenica Rovlich / eksperyment / Argentyna, Chile, Niemcy / 2015 / 15 min.

    Najpierw wybuchają bomby z farb, potem ostre zamieszki. Tweety głoszą, co niebawem się wydarzy. Opór jest wszędzie. Coś musi się stać. Dwóch młodych aktywistów spotyka się podczas burzliwych demonstracji. Tańczą, a miasto należy do nich.

    Sense of Place: TOKYO / reż. APOTROPIA (Antonella Mignone, Cristiano Panepuccia) / eksperyment / 2015 / 4 min.

    Dzień pośród ulic Tokio. Termin „poczucie miejsca” może opisywać zarówno układ przestrzeni, który sprawia, że jest ono wyjątkowe, jak postrzeganie i doświadczanie go przez żywe ciała je zamieszkujące.