Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. Daszkowski
Galeriafot. Daszkowski
 • WSPÓLNOTA: MIGRANCI
  20.06, 18:00 / plac Wolności
  prowadzenie: Katarzyna Czarnota

  Dlaczego migranci i migrantki wybierają Polskę? Jak się tu czują? Z jakimi problemami się stykają? Jakimi narzędziami wspomóc ich integrację? Pole spotkań z tematem migracji w Polsce jest wyznaczone dystansem i zapośredniczeniem. Podczas spotkania chcemy przybliżyć doświadczenia i historie migrantów i migrantek oraz wspólnie zastanowić się nad potencjałem i niemożliwościami strategii integracyjnych. Zamiast mówić „o” porozmawiamy „z” i pomyślimy wspólnotę złożoną z różnic. Gośćmi Malty będą:

  Agata Kochaniewicz – doradczyni cudzoziemców w Migrant Info Point, streetworkerka, doktorantka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej w Poznaniu. Prowadzi szkolenia z zakresu wielokulturowości. W wolnych chwilach tworzy filmy dokumentalne;
  Marta Mazuś – dziennikarka, reporterka tygodnika „Polityka”, autorka książek reporterskich: „Król Kebabów i inne zderzenia polsko-obce”, poświęconej obcokrajowcom i uchodźcom w Polsce, oraz „Wyspa Montresor” o losach arystokracji polskiej we Francji. Opisywała rzeczywistość uchodźców żyjących w wielu europejskich krajach, w tym w Bośni, Francji i Wielkiej Brytanii;
  Myroslava Keryk – ukraińska historyczka, socjolożka, specjalistka do spraw społeczności ukraińskiej w Polsce;
  Nidal Kalboneh – palestyński muzyk mieszkający w Poznaniu, absolwent konserwatorium Edwarda Saeda w Palestynie i Toronto College of Music w Kanadzie.

  Prowadzenie: Katarzyna Czarnota – doktorantka w Instytucie Socjologii, działaczka społeczno-polityczna, współautorka badań dotyczących migrantów pochodzenia romskiego mieszkających w Polsce.

  Rozmowa jest częścią projektu filmowego „Pola widzenia”, w którym wraz z migrantami i migrantkami tworzyliśmy filmowe recepcje ich doświadczenia miasta, wspólnoty i migracji.

  WIDZ, AKTOR, ŚWIADEK. Rozmowy na placu

  Jak co roku programowi artystycznemu Malty towarzyszy Forum, czyli rozmowy, w których w sposób przekrojowy rozważamy główny temat festiwalu. W tym roku jest nim relacja między widzem, aktorem i świadkiem – zmienność pozycji, z których patrzymy na świat. Kwestiom tym przyjrzymy się z punktu widzenia osób zawodowo uczestniczących i obserwujących: z perspektywy aktora (Mariusz Bonaszewski), reportażysty (Wojciech Jagielski), fotoreportera (Wojciech Grzędziński), reżysera filmowego (Jan Komasa), dziennikarza śledczego (Marcin Kącki), pisarza (Piotr Siemion). Porozmawiamy też o tym, czego nie dostrzegamy: o opuszczonych i ukrytych przestrzeniach w mieście oraz o ludziach, którzy choć w nim mieszkają pozostają niezauważeni – imigrantach. Spotkania poprowadzą dziennikarze radiowej Trójki: Barbara Marcinik, Agnieszka Obszańska, Michał Nogaś. Rozmowom będą towarzyszyć inscenizowane czytania książek, których autorami są zaproszeni do Forum goście.

  Program spotkań w ramach Forum:

  18.06, 17:00 Teatr: spotkanie z Mariuszem Bonaszewskim
  19.06, 17:00 Wspólnota: spotkanie z Wojciechem Jagielskim (rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki „Modlitwa o deszcz”)
  20.06, 18:00 Wspólnota: migranci
  21.06, 17:00 Miasto: pustostany
  22.06, 17:00 Miasto: spotkanie z Marcinem Kąckim (rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki „Białystok” Marcina Kąckiego)
  23.06, 17:00 Autobiografia: spotkanie z Piotrem Siemionem (rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki „Dziennik roku Węża” Piotra Siemiona)
  24.06, 17:00 Fotografia: spotkanie z Wojciechem Grzędzińskim
  25.06, 17:00 Archiwum: spotkanie z Janem Komasą
  26.06, 16:30 Archiwum: spotkanie z Krystyną Czerni
  27.06, 17:00 Miasto: architektura dla kultury