Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. Rafał Oleksiewicz
Galeriafot. Rafał Oleksiewicz
 • WSPÓLNOTA. SPOTKANIE Z WOJCIECHEM JAGIELSKIM
  prowadzenie: Michał Nogaś

  Reportażyści opowiadają historie ludzi z odległych zakątków świata, stając się medium między wspólnotami. Jak pobudzają wyobraźnię czytelnika, by przeżył to, co reportażysta w bezpośrednim kontakcie z bohaterami? Ich praca jest kreacją, obserwacją, uczestnictwem? Ile czasu potrzeba, by uchwycić ruch, mechanizmy działania ludzi i społeczeństw? Czy reportaż wpływa na nasze poczucie odpowiedzialności za rzeczywistość, w której żyjemy? Nowe technologie poszerzyły dostęp do informacji, a tym samym spektrum bycia świadkiem. Czy wobec ogromu nieszczęść jesteśmy jeszcze zdolni do empatii? Jakie są granice wspólnoty i współodpowiedzialności za nią w zglobalizowanym świecie?

  Wojciech Jagielski (ur.1963) – pisarz, dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, w latach 1991–2012 reporter „Gazety Wyborczej”. Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia, był obserwatorem konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii, Gruzji. Autor książek, m.in. „Modlitwa o deszcz” (W.A.B., 2002), „Nocni wędrowcy” (W.A.B., 2009), „Wypalanie traw” (SIW Znak, 2012), „Wszystkie wojny Lary” (Znak, 2015).

  Rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki Wojciecha Jagielskiego „Modlitwa o deszcz” o godz. 17.

  adaptacja, reżyseria: Joanna Bednarczyk (studentka III roku PWST w Krakowie)
  muzyka: Aśka Grochulska, Tomasz Wyszomirski, występują: występują: Matusz Kwiecień, Mateusz Korsak, Oskar Winiarki, Tobiasz Berg

  Spotkanie i czytanie są organizowane wspólnie z Instytutem Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

  WIDZ, AKTOR, ŚWIADEK. Rozmowy na placu

  Jak co roku programowi artystycznemu Malty towarzyszy Forum, czyli rozmowy, w których w sposób przekrojowy rozważamy główny temat festiwalu. W tym roku jest nim relacja między widzem, aktorem i świadkiem – zmienność pozycji, z których patrzymy na świat. Kwestiom tym przyjrzymy się z punktu widzenia osób zawodowo uczestniczących i obserwujących: z perspektywy aktora, reportażysty (Wojciech Jagielski), fotoreportera (Wojciech Grzędziński), reżysera filmowego (Jan Komasa), dziennikarza śledczego (Marcin Kącki), pisarza (Piotr Siemion). Porozmawiamy też o tym, czego nie dostrzegamy: o opuszczonych, ukrytych przestrzeniach w mieście i ludziach, którzy choć w nim mieszkają pozostają niezauważeni – imigrantach. Spotkania poprowadzą dziennikarze radiowej Trójki: Barbara Marcinik, Agnieszka Obszańska, Michał Nogaś. Rozmowom będą towarzyszyć inscenizowane czytania książek, których autorami są zaproszeni do Forum goście.


  Program spotkań w ramach Forum:

  18.06, 17:00 Teatr: spotkanie z Mariuszem Bonaszewskim
  19.06, 17:00 Wspólnota: spotkanie z Wojciechem Jagielskim (rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki „Modlitwa o deszcz”)
  20.06, 17:00 Wspólnota: migranci
  21.06, 17:00 Miasto: pustostany
  22.06, 17:00 Miasto: spotkanie z Marcinem Kąckim (rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki „Białystok” Marcina Kąckiego)
  23.06, 17:00 Autobiografia: spotkanie z Piotrem Siemionem (rozmowie towarzyszy inscenizowane czytanie fragmentów książki „Dziennik roku Węża” Piotra Siemiona)
  24.06, 17:00 Fotografia: spotkanie z Wojciechem Grzędzińskim
  25.06, 17:00 Archiwum: spotkanie z Janem Komasą
  26.06, 16:30 Archiwum: spotkanie z Krystyną Czerni
  27.06, 17:00 Miasto: architektura dla kultury
   

 • WOJCIECH JAGIELSKI  – pisarz, dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, w latach 1991–2012 reporter „Gazety Wyborczej”. Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia, był obserwatorem konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii, Gruzji. Autor książek, m.in. „Modlitwa o deszcz” (W.A.B., 2002), „Nocni wędrowcy” (W.A.B., 2009), „Wypalanie traw” (SIW Znak, 2012), „Wszystkie wojny Lary” (Znak, 2015).