Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. za duszno
Galeriafot. za duszno
  • z cyklu: Nowe nawyki patrzenia

    Opowiadaniem rządzą nie usta, lecz ucho.
    Italo Calvino, „Niewidzialne miasta”

    Warsztaty dwudniowe (23-24.06), podczas których będziemy tworzyć słuchowiska na podstawie tekstów z książki Italo Calvino „Niewidzialne miasta”. Przekonamy się, że ucho może być nieraz lepszym obserwatorem niż oko. Uczestnicy nauczą się obsługi przenośnych rekorderów, podstaw rejestracji dźwięku przedmiotów, instrumentów i głosu, obróbki nagrań za pomocą programu Audacity, a także rozwiązań aranżacyjnych i kompozycyjnych pozwalających tworzyć z nich większe całości. Uszy otworzą nam ćwiczenia oparte na praktyce Pauline Oliveros i Raymonda Murray'a Schafera, którym towarzyszyć będzie wprowadzenie do ich teorii – głębokiego słuchania i ekologii akustycznej.

    Spotkania są przewidziane dla 10 uczestników. Prowadzący dokonają wyboru na podstawie zgłoszeń mailowych. Powinna się w nich znaleźć krótka informacja o aplikującym i jego motywacji wzięcia udziału w warsztatach. Doświadczenie w pracy z dźwiękiem, a także własne sprzęty, np. rekorder, mile widziane, ale nie wymagane.

    Warsztaty zakończy prezentacja słuchowisk na placu Wolności.
    Słuchowiska dostępne na kanale za duszno. POSŁUCHAJ


     

  • PIOTR TKACZ – improwizator, organizator, didżej. Publikował między innymi w „Czasie kultury”, „Glissando”, „2+3D”, „Dwutygodniku”, „Fragile”, „Jazz Forum”, „M|I”. Od 2007 roku współprowadzi audycję Audiosfera w Radiu Afera. Zaangażowany w takie inicjatywy jak festiwal muzyki improwizowanej FRIV, Warsztat dźwięków, Nasłuch aktywny/pasywny. Występował między innymi na festiwalu Ostrava New Music Days, Animator, Musica Electronica Nova. Dawał gościnne wykłady w Narodowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, na FAMU w Pradze i w toruńskim Kulturhauz.

    KAROLINA KARNACEWICZ – znana także jako DJ Morgiana. Używa gramofonów jako pełnoprawnych instrumentów, eksperymentuje z głosem, mikrofonami, roślinami, kryształami, przedmiotami. Swoje sety didżejskie rozszerza o improwizację urządzeniami elektronicznymi, np. DIY theremin z fotorezystorami. Do swoich najciekawszych przygód zalicza Carbon Central na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka, Rhiz w Wiedniu, afterparty po Prague Pride oraz Punctum w Pradze, PRAHA w Brnie, CSW w Warszawie oraz mini-trasę z Cindytalk. Współpracowała też z kanadyjską serią podcastów Forbidden Planet oraz czeskim Ditchmagiem.

    Od 2013 Karolina z Piotrem prowadzą „za duszno” – cykl wieczorków zapoznawczych z muzyką niepoważną, podczas których można było usłyszeć choćby Helenę Hauff, Kondaktora, Lucio Capece, Moopie'ego, Ninę, Run Dust. Od października 2015 organizują spotkania popularyzatorskie pod nazwą „Historie muzyki”. W kwietniu zainicjowali też serię koncertów „muzyka mieszkalna”.

    za duszno powstało z chęci stworzenia przestrzeni spotkania dla ludzi zainteresowanych nieszablonową muzyką. Prowadzone od 2013 przez Karolinę Karnacewicz (DJ Morgiana) i Piotra Tkacza (DJ 2 Lewe Ręce) objawia się pod różnymi postaciami: klubowej imprezy, kameralnego koncertu, dyskusji z artystą. Potem Karolina i Piotr zapoczątkowali też kolejne inicjatywy: prelekcje "Historie muzyki" oraz domowe występy "Muzyka mieszkalna". Od niedawna zaczęli też prowadzić warsztaty dźwiękowe.

    Z wielką radością gościli w Poznaniu między innymi takie postaci jak Cindytalk, Jozef van Wissem, Lucio Capece, Helena Hauff, F ingers, Run Dust, We will fail, RSS B0YS.