Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

fot. M. Zakrzewski
Galeriafot. M. Zakrzewski

Już po raz czwarty podczas Malta Festival Poznań plac Wolności będzie sercem festiwalowego organizmu. Tu zaczynać się będą i kończyć spacery miejskie oraz „Building Conversations” Lotte van den Berg, tu zaprosimy widzów na rozmowy z artystami, pisarzami i aktywistami o gorących tematach wokół „Paradoksu widza”, tu będziemy ćwiczyć „Nowe nawyki patrzenia” na miasto, tu będziemy zaczynać festiwalowy dzień rozgrzewką i śniadaniem i tu go będziemy kończyć koncertami, spektaklami, pokazami filmowymi i Silent Disco. Tu szybciej zabije serce!

W centralnym miejscu Poznania, na zaproszenie festiwalu, Jola Starzak i Dawid Strębicki ponownie zaprojektowali zielone mikromiasto sztuki, w którym skupi się większość festiwalowych działań plenerowych. Istotą proponowanych w ramach Generatora Malta wydarzeń jest nawiązanie dialogu z widzami, zachęcenie ich do aktywnego udziału w życiu publicznym i wydarzeniach artystycznych. Chcemy stworzyć przestrzeń przyjazną zarówno dla gości festiwalu, jak i dla wszystkich użytkowników miasta, bez względu na wiek czy status społeczny. Plac Wolności będzie żył przez kilkanaście godzin na dobę. Wszystkie wydarzenia będą niebiletowane.


TEATR I MUZYKA
Wieczorami ujmiemy rzeczywistość w komiczny, literacki nawias. Do szalonej zabawy literackimi wyobrażeniami zaproszą nas m.in. Teatr Improwizowany Klancyk, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu czy Teatr Narodowy w Warszawie. Spotkamy się z Chłopcem Bahdaja i lekko nadpsutą Atmosferą wierszy Leśmiana, usłyszymy poemat dygresyjny improwizowany na żywo, poezję, prozę i skecze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w oprawie muzycznej, a także kultowe słowa: „Kocham pana, panie Sułku!”. Pokażemy humor absurdalny, czasem sentymentalny lub refleksyjny, reaktywując zapomnianą sztukę kabaretu literackiego ze skeczami, piosenkami i muzyką na żywo. Wieczorami Generator Malta stanie się też muzycznym sercem Poznania. Polską premierę swojej nowej płyty będzie tu miał portugalsko-niemiecki Moullinex. Pierwszy raz w Polsce wystąpi austriacki Ginger And The Ghost. Zagrają też: Ballady i Romanse z głośnymi „Córkami Dancingu”, Julia Marcell oraz Muchy.


NOWE NAWYKI PATRZENIA
Zanim wyjdziemy w miasto z niecodziennymi przewodnikami i artystami Generatora Malta, przećwiczymy na placu „Nowe nawyki patrzenia”. W cyklu znajdą się m.in. warsztaty reporterskie z Marcinem Kąckim, fotograficzne z Wojciechem Grzędzińskim, z fotografii otworkowej z grupą POTWORKI, antydyskryminacyjne z Magdą Szewciów i dźwiękowe z grupą ZA DUSZNO.

AKTYWNIE I SMACZNIE
Zadbamy nie tylko o oko i ucho. Poranne rozgrzewki po raz pierwszy poprowadzą artyści idiomowi i tancerze programu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie. Nie zabraknie też jogi i rodzinnych warsztatów ruchowych. Spalone kalorie będzie można uzupełnić w polowej restauracji Concordia Taste. W niedziele już tradycyjnie śniadania serwować będą pasjonaci kuchni. Z inicjatywy Kuchni Ichniej tym razem przygotują potrawy wpływające na emocje oraz sporządzone ze składników pochodzących z kooperatyw spożywczych. Performatywną kolację przy długim stole zaprojektują wspólnie szef kuchni Concordia Taste, choreografka Krystyna Szydłowska i muzyk Dawid Dąbrowski.

EWOLUCJA NA R
Odniesiemy się też do roli, jaką w ostatnich miesiącach odgrywa plac Wolności, gdzie odbywają się inscenizacje aktów demonstrowania poglądów i ścierania się racji. Zapraszamy na cykl działań „ewolucja na R” wyposażających uczestników w „narzędzia” do publicznego wyrażania siebie i swej woli. Temat traktujemy z przymrużeniem oka, w końcu główną „bronią” protestujących jest coraz częściej ironia. Wspólnie z SARP Poznań planujemy architektoniczny lab, w ramach którego architekci i dizajnerzy przygotują projekty zagospodarowania placu Wiosny Ludów dla swobodnej wypowiedzi. Studio graficzne Bękarty zaprosi nas do tworzenia transparentów i innych form dzielenia się myślą w przestrzeni miasta, a warszawski Teatr Improwizowany Klancyk poprowadzi warsztaty improwizacyjne grające z formułą publicznych wystąpień i dialogu.


Joanna Pańczak
Dorota Semenowicz