Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

17 - 28/06/2016

Galeria

Antologia "Nie widzę piękna w świecie bez człowieka. O teatrze Jana Lauwersa i Needcompany" to jedyne jak dotychczas tak obszerne, wyczerpujące wydawnictwo, analizujące 25-letni dorobek twórczy wybitnego artysty teatru i reformatora sztuk performatywnych Jana Lauwersa. Zebrane w przemyślany oraz inspirujący sposób eseje autorstwa uznanych specjalistów z różnych dyscyplin (Hans-Thies Lehmann, Marvin Carlson, Martin Harries, Juergen Pieters, Rudi Laermans, Georges Banu) stanowią panoramiczne, a zarazem niezwykle przenikliwe spojrzenie na unikatowe zjawisko artystyczne, jakim jest twórczość zespołu Needcompany – opus magnum Jana Lauwersa, współczesnego człowieka renesansu: reżysera, pisarza, artysty wizualnego, działacza społecznego, a także kreatora unikatowej na skalę światową instytucji kultury.

Ana Brzezińska

Dobrze pamiętam wrażenie, jakie w latach osiemdziesiątych wywierały na mnie frankfurckie spektakle Jana Lauwersa: niosły powiew wolności, świeżości, lekkości i odwagi. Oto narodził się teatr brawurowy i kategoryczny, którego — parafrazując słowa Jana Fabre’a — nikt się nie spodziewał i którego nic nie zapowiadało.

Hans-Thies Lehmann

Zgromadziliśmy głosy z przeszłości i najświeższe spojrzenia na drogę twórczą Needcompany z perspektywy najnowszej historii teatru. Innymi słowy, zdecydowaliśmy się przedrukować najlepsze teksty krytyczne o teatrze Jana Lauwersa i Needcompany, uzupełniając je publikacjami zamówionymi specjalnie z tej okazji. Nie staraliśmy się ujednolicić stylistycznie wypowiedzi o różnych tonach i brzmieniu. Z podejrzliwością przyglądamy się gładkim machinom antologii, w których wszystkie teksty są utrzymane w jednolitym stylu i formie. Niniejsza publikacja przekornie łączy ze sobą poetyckie wyznania, recenzje, refleksje filozoficzne i akademickie eseje.

Christel Stalpaert, Frederik Le Roy, Sigrid Bousset